2022.gada 23.maijā Daugavpils Baltkrievu kultūras centrs (BKC) noslēdza virkni pētniecisko akciju “Manas ģimenes artefakti”, kas tapušas, iedvesmojoties no etnogrāfes, folkloristes un akadēmiķes Janīnas Kursītes-Pakules raksta. Pasākums notika Baltkrievu kultūras dienu ietvaros, kura izpētes tēma bija sakrālais mantojums.
Akcija “Manas ģimenes artefakti”, kuras mērķis ir izzināt baltkrievu etnisko un nacionālo identitāti, sākās janvārī ar sadzīves priekšmetu izpēti, kurus uz Daugavpili no Baltkrievijas atveda to īpašnieki vai mantinieki. Katru mēnesi mainījās pētījuma tēma: tekstilizstrādājumi; fotogrāfijas, dokumenti, grāmatas; lauksaimniecības un mājsaimniecības darba piederumi.
“Daugavpilī dzīvojošo baltkrievu mājās un dzīvokļos ir atrodamas daudzas etniskas lietas, ne tikai praktiskas un ikdienā nepieciešamas, bet arī priekšmeti, kuri ir piepildīti ar simbolismu. Starp tiem, protams, ir svētie garīgie artefakti, bez kuriem cilvēka dzīve ir neiedomājama: ikonas, lūgšanu grāmatas, krusti utt.,” atzīmēja Baltkrievu kultūras centra vadītāja Žanna Romanovska, papildinot savu runu ar stāstu par savas ģimenes relikviju - katoļu galda krustu, ar kuru vīra vecāki svētīja jauno ģimeni pēc laulībām.
Ticīgajiem baltkrieviem nav ierasts iznest ikonas no savām mājām. Tāpēc daži baltkrievi atnesa to fotogrāfijas un vaļsirdīgi pastāstīja savus stāstus. Daudzi izmanto vecāku ikonas un lūgšanu grāmatas, citi pirkuši ikonas Baltkrievijas baznīcās un klosteros.
Daudzus interesantus stāstus par savu ģimeņu relikvijām pastāstīja vakara dalībnieki - Vera Suhareva, Staņislavs Volodjko, Anastasija Lukašenoka, Lilija Voronova, Tatjana Deņisova, Jeļena Ivanova, Inna Vaļuško, Marija Pometjko, Gaļina Santocka. Katrai senlietai, ko atveda no vecāku mājām un rūpīgi glāba pēcteči, ir neatkārtojams, unikāls un aizraujošs ģimenes stāsts. Piemēram, Inessa Kozlovska atveda mūsdienu miniatūru ikonu no Jeruzalemes un ļoti to lolo. Reiz, būdama Svētajā zemē, Inessa Kozlovska lūdza viņai dāvāt dēlu, un notika brīnums.
Visvairāk eksponātu sagādāja novadpētnieks Nikolajs Pavlovičs. Sākumā viņš pastāstīja par senajām ģimenes relikvijām. Tālāk viņš parādīja visdažādāko izmēru nolietotas lūgšanu grāmatas, kas izdotas dažādās valodās (arī latgaliešu valodā), 19.gadsimta vidus reliģisko literatūru, senās ikonas, krustus un pat nelielu Budas statuju. Demonstrāciju pavadīja interesanti stāsti par to, kādos apstākļos relikvijas tika iegūtas un to izcelsmi.
Pēc tradīcijas katru pētnieciskās akcijas pasākumu pavadīja muzikālie priekšnesumi. Noslēdzošajā posmā patīkamu pārsteigumu dalībniekiem sagādāja dziesmas “Spadčina” ar Jankas Kupala vārdiem pirmatskaņojums. Kora kapella “Spadčina” speciāli iemācījās šo dziesmu līdz baltkrievu literatūras dziesminieka J.Kupala 140 gadu jubilejai, kuru atzīmēja šogad.
Pētījumu cikls “Manas ģimenes artefakti” ir noslēdzies. Taču priekšā jaunas idejas un plāni, kā saglabāt un popularizēt dzimto kultūru, tradīcijas un paražas.
https://bkc.daugavpils.lv/lv/home/11-newsru/556-akcija-manas-gimenes-artefakti-nosledzas-ar-spadcinu#sigProIdd0ab995d41
Informāciju sagatavoja:
Marija Pometjko,
Baltkrievu kultūras centra metodiķe