Drukāt

Baltkrievi uzbūvēja dziesmu tiltu starp Daugavpili un Ventspili

2020.gada 19.septembrī Daugavpilī notika II baltkrievu autordziesmu festivāls, kuru organizēja Baltkrievu kultūrizglītības biedrība “Uzdim” sadarbībā ar Baltkrievu kultūras centru pēc projekta, kuru atbalstīja Daugavpils pilsētas dome.

  • Click to enlarge image 01_bardi_19.09.2020.jpg
  • Click to enlarge image 02_bardi_19.09.2020.JPG
  • Click to enlarge image 03_bardi_19.09.2020.jpg
  • Click to enlarge image 04_bardi_19.09.2020.jpg
  • Click to enlarge image 05_bardi_19.09.2020.jpg
  • Click to enlarge image 06_bardi_19.09.2020.jpg
  • Click to enlarge image 07_bardi_19.09.2020.jpg
  • Click to enlarge image 08_bardi_19.09.2020.jpg
  • Click to enlarge image 09_bardi_19.09.2020.jpg
  • Click to enlarge image 10_bardi_19.09.2020.jpg
  • Click to enlarge image 11_bardi_19.09.2020.jpg
  • Click to enlarge image 12_bardi_19.09.2020.jpg
  • Click to enlarge image 13_bardi_19.09.2020.jpg
  • Click to enlarge image 14_bardi_19.09.2020.jpg
  • Click to enlarge image 15_bardu_festivals_19.09.2020.jpg
  •  
View the embedded image gallery online at:
https://bkc.daugavpils.lv/lv/home/11-newsru/420-baltkrievi-uzb-v-ja-dziesmu-tiltu-starp-daugavpili-un-ventspili?tmpl=component&print=1#sigProIdfd059256d9

          II baltkrievu autordziesmu festivāla koncerts notika Vienības nama mazajā zālē.

          “Pirms gada notika pirmais festivāls, kurš apvienoja 12 bardus, autorus un izpildītājus no dažādām Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pilsētām, ar mērķi popularizēt mūsdienu autoru dziesmas uz ikgadējas koncerta skatuves Daugavpilī. Diemžēl, šogad pandēmijas dēļ visas robežas ir slēgtas, bet tas atļāva mums uzbūvēt dziesmu tiltu Daugavpils – Ventspils”, savā uzstāšanās runā atzīmēja Žanna Romanovska, idejas un projekta autore.

Organizatori ir pārliecināti, ka baltkrievu autordziesmu festivāls kļūs par tradīciju. Bet kas ir tradīcija? Tas ir dvēselisku vērtību nodošana no paaudzes paaudzei, tieši uz tām ir dibināta kultūras dzīve. Tāpēc pēc tradīcijas festivāls tika atklāts ar Minskas barda Arona Kruppa dziesmu “Baltkrievija”, kurš dzimis Daugavpilī un iegājis vēsturē kā tūrisma autordziesmu klasiķis. Viņš ir gājis bojā 1971.gadā, Sajanos, alpīnisma pārgājienā pēc diviem mēnešiem, kā bija uzrakstīta šī dziesma. Vecais magnetofona ieraksts saglabājis autora balsti, kurš dzied ar mīlestību par Baltkrieviju.

Tradīcijas dzimst negaidītu satikšanos laikā un festivālu atkal apmeklēja baltkrievu diplomāti. BR ģenerālkonsuls Daugavpilī Iļja Laputjs novēlēja kultūras forumam veiksmi, atzīmējot, ka autordziesma ir intelektuāla, inteliģenta dziesma ar jēgu.  

Par tradīciju kļuva arī organizācijas forma, kad liels personību skaits satiekas vienā projektā, kas arī notika Vienības namā, sestdienas dienā. Gods atklāt baltkrievu autordziesmu koncertu bija Jekaterinai Varkalovai no Ventspils, bijušajai Minskai iedzīvotājai. Ģitāras pavadījumā viņa izpildīja divas savas dziesmas baltkrievu valodā un vienu dziesmu krievu valodā.

Pēc festivāla noteikumiem, katrs dalībnieks izpilda dziesmas pēc savas izvēles jebkurā valodā, taču vienai dziesmai obligāti jābūt baltkrievu valodā.

Tā, Vitālijs Mihailovskis izvēlējās “Kalihanka dļa duši” (Leonīda Draņko-Maisjuka vārdi, Zmitera Voitjuškeviča mūzika), Andrejs Parnevičs dziedāja “Rabini” (Staņislavs Volodjko, Dmitrijs Petrovs), Tatjana Saksaganska dzejoli “Za dahami mesta pamerkla njabjos pazalota” (Maksims Bogdanovičs), Aleksandrs Mirvis – “Uspamin par Braslauskija azjori” (Boriss Vaihanovskis, Georgija Lihtaroviča tulkojumā), Marija Gerbredere – “Beļavaja, čerņavaja” no leģendārās grupas “Pesņari” repertuāra, Jurijs Saksaganskis – “Šaļonaja” (Viktors Šalkevičs).

Baltkrievu dziesmas pamīšus izkārtojās ar krievu dziesmām, tajā skaitā ar Arona Kruppa, Oļega Mitjajeva, Josifa Brodska, Jeļenas Rešetņak, Sergeja Matvejenko bardu un autordziesmām. Nataļja Leoncuka iepazīstināja ar savām jaunajām dziesmām, bet Lilija Voronova veltīja baltkrievu autordziesmu festivālam Daugavpilī savu dzeju.

Festivāla uzstāšanās noslēdzās ar A.Kruppa dziesmu “Baltkrievija”, taču jau baltkrievu valodā S.Volodjko tulkojumā, kuru izpildīja Jeļenas Vitkevičas un Valerija Jermačenko radošais duets.

Pēc tradīcijas noslēgumā organizatori pasniedza festivāla dalībniekiem diplomus, suvenīrus un liliju ziedus – Daugavpils simbolu, kā arī izveidoja kopīgu fotogrāfiju. Visi festivāla materiāli tiks izvietoti avīzes “Uzdim” speciālajā izlaidumā.

Autordziesmu filozofijas kustība aktīvi attīstās un Daugavpils ar savu festivālu ienesa savu īpašo baltkrievu akcentu Latvijas zemē, sniedzot skatītājiem “asalodu dļa duši”. Par to teica baltkrievu biedrības “Uzdim” līdzdibinātāja Jevgenija Guļajeva, sveicot autorus un izpildītājus.

Ansamblis “Tatjaņin deņ” no Ventpils, kurš ar neizsakāmu baudu mēroja 500 km līdz Daugavpilij, lai uzstātos baltkrievu autordziesmu festivālā, mākslinieciski izpildīja Timura Šaovi dziesmu “Boremsja ar depresiju”, noliekot koncertam optimistiski efektīvu punktu.  

Nākamajā dienā viesi devās ekskursijā pa pilsētu un iepazinās ar M.Rotko centra ekspozīcijām. Ventspils delegācijai ir bagāta pieredze organizējot bardu salidojumus, viņu ikgadējais janvāra festivāls “Tatjaņin deņ” notika jau 18. reizi, būs noderīgi to apmeklēt.

Baltkrievu autordziesmu festivāla Daugavpilī organizatoriem jau ir jaunas idejas un plāni nākamajam festivālam, tieši tāpēc konkurss par tā nosaukumu joprojām turpinās.

“II baltkrievu autordziesmu festivāla” projekts ir realizēts ar Daugavpils pilsētas domes Sabiedrisko organizāciju atbalsta fonda atbalstu.

Biedrība “Uzdim” pateicas par ražīgu sadarbību Baltkrievu kultūras centram, Vienības nama, Marka Rotko mākslas centram.

           

Informāciju sagatavoja:

Žanna Romanovska

Foto: Ž. Romanovska, M.Pometjko