2018.gada 15.septembrī Krievijas pilsētā Gvardejskā, Kaļiņingradas apgabalā, notika 19. baltkrievu kultūras festivāls “Belije rosi”, kurā piedalījās Baltkrievu kultūras centra kora kapela “Spadčina”. Latvijas un Lietuvas delegāciju piedalīšanos pasākumā padarīja šo festivālu par starptautisko.
https://bkc.daugavpils.lv/lv/home/11-newsru/260-ka-i-ingradas-apgabal-izskan-ja-baltkrievu-dziesmas#sigProId5c54bbb825
15.septembrī senā Krievijas pilsēta Gvardejska (vēsturiskais nosaukums Tapiava) svinēja savu 763.dzimšanas dienu. Dibināta kā prūšu apmetne, pilsēta lepojas ar savu bagāto vēsturi: šeit glabājās Tevtonas ordeņa arhīvs, pilsētu apmeklēja imperators Pēteris I “Lielās vēstniecības” sastāvā, karalis Fridrihs Viļhelms I piešķīra Tapiavai pilsētas tiesības, šeit piedzima slaveni vācu mākslinieki Lovis Korints un Ernests Molenhauers, bet dzejnieks A.Tvardovskis pabeidza savu poēmu par brašu karavīru Tjerkinu. Par to visu tūristiem stāsta vecas ēkas, pils, rātsnams, baznīca un mūsdienu pieminekļi.
Galvenais pilsētas svētku pasākums bija Baltkrievu kultūras festivāls “Belije rosi”. Festivālu organizēja pašvaldība kopā ar sabiedrisko organizāciju “Kaļiņingrada baltkrievu zemļačestvo”. Šogad 19.-jā pēc skaita festivālā “Belije rosi” piedalījās radošās delegācijas no Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas, kas piešķīra tam starptautisko statusu.
Daugavpils Baltkrievu kultūras centra kora kapela “Spadčina” un dziedātājs Sergejs Šabadalovs no Visaginas baltkrievu tautas tērpos piedalījās svētku gājienā, bet vēlāk arī nobeiguma koncertā. “Spadčina” izpildīja vienu latviešu un trīs baltkrievu dziesmas, saņemot skatītāju simpātiju un atbalstu. Festivāla programmu turpināja baltkrievu gadatirgus ar nacionālo ēdienu degustāciju, radošie svētki ar festivāla dalībniekiem un grandiozs salūts.
Svētdienas rītā Latvijas-Lietuvas delegācija atstāja viesmīlīgu Gvardejsku un devās uz Kaļiņingradu. Nav iespējams dažu stundu laikā izpētīt visas ievērojamākās vietas tik lielajā reģionālajā centrā, bet maršruts tika sastādīts tā, lai obligāti apmeklētu divus objektus, kas ir saistīti ar baltkrievu tēmu. I.Kanta Kaļiņingradas Universitātes teritorijā atrodas Franciskas Skorinas monumentāls bronzas piemineklis. “Pateicīgi pēcnācēji izcilam slāvu apgaismotājam, baltkrievu pirmajam grāmatu iespiedējam Franciskam Skorinai”, - tā rakstīts uz postamenta. Veiksmīgs baltkrievu izcelsmes uzņēmējs finansēja pieminekļa izgatavošanu slavenākajam tautietim un uzdāvināja to Kaļiņingradai.
Otrs apskates objekts – krievu-baltkrievu draudzības skvērs, kur ar granīta plāksnēm izklāstīta Baltkrievijas karte ar reģionālajām pilsētām. Katrs delegācijas pārstāvis apstājās uz kartes tieši tajā vietā, no kurienes viņš nācis. Izrādījās, lielākā daļa nāk no Vitebskas, kas nav pārsteigums, jo tieši Vitebskas apgabals robežojas ar Latviju un Lietuvu.
“Baltkrievu kultūras centra ansambļus labi pazīst gan Daugavpilī, gan Latvijā, tie regulāri uzstājās festivālos Lietuvā un Baltkrievija. Piedalīšanos festivālā Kaļiņingradas apgabalā paplašināja uzstāšanas ģeogrāfiju Baltijā, nodibināja sakarus ar tautiešiem ārzemēs – Krievijas baltkrieviem, sagādāja slāvu Daugavpils pilsētai starptautiskajā kultūras telpā.”, - atzīmēja BKC vadītāja Žanna Romanovska.
Iedvesmojoties no festivāla “Belije rosi”, no Gvardejskas un Kaļiņingrada vēsturiskā un kultūras mantojuma, Krievijas baltkrievu viesmīlības, kora kapela “Spadčina” atgriezās mājās – ar jauniem sakariem, dziesmām un plāniem. Radošajam kolektīvam šis gads ir tiešām ievērojams – “Spadčina” atzīmēja savu 5 gadu jubileju, uzstājās Starptautiskajā baltkrievu dziesmu un deju festivālā “Fest” (Dagda, Latvija), “Višņovij festivaļ” (Glubokoje, Baltkrievija) un baltkrievu festivāla “Belije rosi” (Gvardejska, Krievija).
Baltkrievu kultūras centrs izsaka pateicību Gvardejskas pilsētas pašvaldībai, “Kaļiņingradas baltkrievu zemļačestvam” un personīgi Jeļenai Kozirevai un Vasilijam Jeļcam, Krievijas Federācijas Ģenerālkonsulātam Daugavpilī, Krievijas Federācijas Vīzas centram Daugavpili par brauciena uz festivālu organizēšanu.
Informācija sagatavota:
Baltkrievu kultūras centrs