No 2018.gada 30.jūnija līdz 08.jūlijam Rīgā norisinājās XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki. Šis gads ir īpašs, tādēļ svētki norisinājās Latvijas Republikas simtgades zīmē, tajos dalību ņēma kori un deju kolektīvi no visas Latvijas, tajā skaitā arī trīs Daugavpils Baltkrievu kultūras centra (BKC) kolektīvi. Šie unikālie svētki ir iekļauti UNESCO Cilvēces mutvārdu un nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā.
https://bkc.daugavpils.lv/lv/home/11-newsru/255-visp-r-jos-latvie-u-dziesmu-un-deju-sv-tkos-izskan-ja-baltkrievu-balsis-no-daugavpils#sigProIdebaf7cc7dd
XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki – viens no nozīmīgākajiem pasākumiem Latvijas Republikas simtgades svētku zīmē. Dziesmu un Deju svētki ir grandiozākais notikums Latvijas kultūras dzīvē, kas ik pēc pieciem gadiem aizrauj tūkstošiem skatītāju un klausītāju. Nekur citur pasaulē nav sastopama tik vērienīga amatierkoru kopīga sadziedāšana un deju kolektīvu uzstāšanās. Svētku laikā Rīga tika pārpildīta ar 43 000 dalībnieku no 118 Latvijas pašvaldībām, kā arī ar ciemiņiem no citām valstīm.
Vislatvijas Dziesmu un Deju svētkos aktīvi piedalījās BKC mākslinieciskie kolektīvi: tautas dziesmu ansamblis „Kupaļinka” (mākslinieciskais vadītājs Večeslavs Petrovs), amatierteātra studija „Pauļinka” (režisore Inessa Kozlovska) un vokāli instrumentālais ansamblis „Praļeski” ( mākslinieciskā vadītāja Anastasija Mališeva). Tikt uz svētkiem nebija nemaz tik viegli. Aizvadītā gada beigās Daugavpilī notika Reģionālā atlases skate, kuras rezultātā BKC trīs (!) mākslinieciskie kolektīvi veiksmīgi izturēja konkursu un iegūva tiesības piedalīties grandiozākajos Vislatvijas svētkos.
1.jūlijā notika Svētku atklāšanas pasakums, kurš tika veltīts visu svētku dalībnieku godināšanai. Radošo kolektīvu „Kupaļinka” un „Pauļinka” dalībnieki piedalījās XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku dalībnieku gājienā, ar krāšņajiem baltkrievu tautas tērpiem tika priecēti Latvijas skatītāji visā gājiena garumā, no Brīvības pieminekļa (Brīvības iela) līdz Stabu ielai (Skonto stadions).
3.jūlijā Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī notika mazākumtautību kolektīvu koncerts „Pa saulei”. Koncerta tēma bija mazākumtautību kultūru pārstāvju un Latvijas kultūras pārstāvju dažādu formu sadarbība un sadraudzība. Koncerta piedalījās kori, deju kolektīvi, vokālisti un tautas dziedoņi, kopā ap 300 dalībniekiem. Goda viesi un koncerta apmeklētāji ļoti silti uzņēma baltkrievu dziesmu „Oj, ļja duba” ansambļa „Kupaļinka” solista Aleksandra Lapas izpildījumā (mākslinieciskais vadītājs Večeslavs Petrovs) un Kupalles svētku programmas spilgtakos momentus, kurus izspēlēja amatierteātra studija „Pauļinka”.
5.jūlijs svētku programmā tika atzīmēts kā Tautas diena. Visas dienas garumā Vērmanes dārzā uz trim skatuvēm, dažādas etniskās kopienas, kuras gadsimtiem ilgi dzīvoja Latvijas teritorijā, iepazīstināja skatītājus ar savu tautu kultūras tradīcijām. Rīgas iedzīvotāji un pilsētas ciemiņi varēja ne tikai redzēt un novērtēt interesantu un daudzveidīgu baltkrievu ansambļu „Kupaļinka” un „Praļeski” un amatierteātra studijas „Pauļinka” programmu, bet arī nogaršot baltkrievu nacionālos ēdienus: kniši un hrušči (hvorost). „Pačastunki” (cienasts) tika ļoti ātri notiesāti ar “gardu muti”, jo tie tika gatavoti ar radošo kolektīvu dalībnieku prasmīgām rokām, pievienojot mīlestību un dvēseles gabaliņu.
Daugavpils pilsētas dome augsti novērtēja mūsu mākslinieku dalību tik vērienīgā pasākumā. 13.jūlijā Vienības namā Daugavpils pilsētas domes vadība pasniedza pateicības rakstus „Par ieguldījumu sagatavošanā un piedalīšanos XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos”, suvenīrus un ziedus māksliniecisko kolektīvu vadītājiem.
Dziesmu un deju svētki – tas ir izcils kultūras notikums, kurš izturējis laika pārbaudi. Tas ieguva nozīmi ne tikai nacionālā, bet arī starptautiskā mērogā. Pasākums satuvina un konsolidē latviešus no visas pasaules, apvieno dažādu paaudžu un tautu pārstāvjus. Baltkrievi ir lepni par to, ka ieguva tiesības ieguldīt savas neatkārtojamās krāsas spilgtajā draudzības un savstarpējās saprašanās vainagā starp daudzām tautām, kuras dzīvo Latvijā!
Informācija sagatavota::
Baltkrievu kultūras centrs