2021.gada 14.janvārī platformā ZOOM notika nacionālo kultūras centru un biedrību diskusija, kuru organizēja Daugavpils baltkrievu kultūrizglītības biedrība “Uzdim”sadarbībā ar Dienvidlatgales NVO atbalsta centru. Apspriežamā tēma - darbības iespējas un perspektīvas 2021.gada ierobežojumu laikā.
https://bkc.daugavpils.lv/lv/11-newsru/459-daugavpils-nacionalie-kulturas-centri-un-biedr-bas-apgust-jaunas-darba-formas#sigProIdce4d719d45
Seminārs – diskusija “Daugavpils mazākumtautību centru un biedrību darbības iespējas un perspektīvas 2021.gada ierobežojumu laikā” vienkopus pulcēja Baltkrievu kultūras centra (BKC), Krievu kultūras centra (KKC), Poļu kultūras centra (PKC), Ukraiņu kultūras centra “Mrija”, Baltkrievu kultūrizglītības biedrības “Uzdim”, Poļu biedrības “Promeņ”, Krievu biedrības “Dom Kalistratova” vadītājus un pārstāvjus. Tikšanās mērķis: iepazīties ar jaunām Daugavpils mazākumtautību kultūras centru un biedrību darbības metodēm ierobežojumu laikā, saistītām ar vīrusa Covid-19 izplatīšanos, pasākumu organizēšanas iespējām jaunos formātos, kā arī tika pārrunāti turpmākās sadarbības plāni, projekti un organizāciju kapacitātes nostiprināšanas iespējas.
Diskusijas dalībnieki pastāstīja, ar kādām problēmām saskārušies iepriekšējā gadā, kad pasaule pirmo reizi uzzināja, kas ir kronovīrusa pandēmija. Daudzus pasākumus nācās atcelt, daļu pārcelt uz interneta telpu, apgūstot jaunas saziņas metodes ar skatītājiem: vebināri, videokoncerti, kinofilmas, tiešsaistes izstādes, mēģinājumi platformā Zoom, dažādi konkursi, ielu flešmobi. Tomēr masu pasākumu un mēģinājumu atcelšana ļāva veikt nepabeigtos darbus arhīvā, veidot videofilmas un izdot grāmatas. Bija izdarīts ļoti daudz, lai kultūras dzīve neapstātos. 2020.gada pieredze ir kļuvusi par pamatu darbības plānošanai 2021.gadam.
Daudzi uzsvēra, ka pasākumi tika plānoti laika posmā no maija līdz 2021.gada septembrim, kad ir iespējama varbūtība, ka var tikt atcelti ierobežojumi un veidosies aktīva sociālā dzīve. Tā BKC aicināja kolēģus ar referātiem uzstāties II Starptautiskajā konferencē “Baltkrievu lasījumi” februārī, ar muzikāliem priekšnesumiem – Baltkrievu kultūras dienu koncertā maijā un ielas tautas svētkos “Kupalle” jūlijā, ņemt dalību skatītāju lomā XI Starptautiskajā tautas kultūras festivālā “Baltkrievu gadatirgus Daugavpilī” septembrī. Savukārt baltkrievu biedrība “Uzdim” reklamēja savu 3. Starptautisko baltkrievu autordziesmu festivālu jūlijā. KKC aicināja uz Slāvu kultūras dienām maijā un Jabločnij spas augustā, PKC un “Promeņ” – uz Varšavas ielas svētkiem maijā, uz poļu filozofa un literāta Stanislava Lema 100-gades svinībām rudenī, “Mrija” – uz Ukraiņu kultūras dienām maijā. Plānu ir daudz, bet ir arī bažas: vai skatītājs atgriezīsies publiskajos pasākumos pēc to ilgās prombūtnes. Diskusijas dalībnieki ir pārliecināti, ka pēc ilgas šķiršanās šādas tikšanās kļūs vēl spožākas.
Jautājums par sabiedrību piedalīšanos projektos izraisīja dzīvu atsaukšanos. Centru un sabiedrisko organizāciju pārstāvji dalījās savā pieredzē par projektu rakstīšanu un to realizāciju. Tajā ir ļoti vērtīgas sistemātiskās konsultācijas un Oskara Zuģicka un Dienvidlatgales NVO atbalsta centra atbalsts.
No izskanējušajām idejām realizācijai – ikgadējā nacionālo kultūru festivāla organizēšana, publiska deju meistarklase centrālajā laukumā.
Diskusijas organizators Žanna Romanovska uzsvēra, ka laiks rada dažādus izaicinājumus un profesionāliem, aktīviem cilvēkiem ir spēks ar tiem tikt galā. Šajā darbībā ir svarīgi nešķirties, bet apvienot spēkus, sadarboties, dalīties pieredzē, kam nepieciešamas un vajadzīgas šādas tikšanās.
Semināra diskusijas organizators: Baltkrievu kultūrizglītības biedrība “Uzdim”. Pasākums notika ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Dienvidlatgales NVO atbalsta centra finansiālo atbalstu.
Informāciju sagatavoja:
Biedrības “Uzdim” priekšsēdētaja Žanna Romanovska