Baltkrievu rituāli un tradīcijas paplašina savas robežas
Drukāt

Baltkrievu rituāli un tradīcijas paplašina savas robežas

2019.gada 1.februārī Daugavpils pilsētas iedzīvotāji ar apbrīnu un patiesu interesi vēroja neparastu skatu. Pašā pilsētas centrā, A.Pumpura skvērā, pie Aleksandra Ņevska  pareizticīgo baznīcas, Daugavpils Baltkrievu kultūras centra (BKC) darbinieki un tautas dziesmu ansambļa “Kupaļinka” dalībnieki demonstrēja veco kāzu rituālu “Brama”.

“Brama” – kāzu rituāls, kas no seniem laikiem tika organizēts pa ceļam no jaunlaulāta pāra  kāzu ceremonijas līdz svētku galdam. Tradicionāli “Brama” tika veidota no jauniem kokiem (parasti bērzi), kas savā starpā sasieti un izrotāti ar krāsainām lentēm, baloniem u.t.t., bet tā centrā tika novietots galdiņš ar maizi un sāli, kuram blakus stāvēja “vjaseļniki” (svadebņiki), kuri nelaida kāzu procesiju mājās, kamēr nesaņēma izpirkumu. Citās versijās “Brama” sastāv no diviem savienotiem roku dvieļiem (rušņiki), zem kuriem tiek pavadīts jaunlaulātais pāris. Joku-teatralizētās izrādes laikā notiek sarunas starp “vesjaļnikiem”, laulību lieciniekiem, līgavaini un viņa draugiem par ceļa izpirkumu. Tika uzskatīts, jo vairāk krustceļos un pagriezienos tika apstādināts “kāzu vilciens”, jo laimīgāka dzīve būs jaunlaulātajiem.

Pierobežas baltkrievu dzīvē “Brama” ir diezgan rets rituāls, tāpēc tas arī ir vērtīgāks un izsauc lielo interesi. 2016.gadā BKC pirmo reizi savā vēsturē organizēja “Bramu” centra darbiniecei viņas laimīgajā laulību dienā; kā baltkrievi satiek kāzu ceremoniju un jauno ģimeni pēc reģistrācijas, vēroja Daugavpils Cietokšņa iedzīvotāji un tūristi.

Šoreiz jautra un draudzīga baltkrievu kompānija “nobloķēja” ceļu līgavai – vokāli instrumentāla ansambļa “Praļeski” un deju ansambļa “Ļanok” dalībniecei Annai Semejonovai un viņas vīram, A.Pumpura skvērā. Pēc kāzu ceremonijas jaunlaulātais pāris tika sagaidīts pie A.Ņevska pareizticīgo baznīcas ar skaistu pušķi, pārsietu ar nacionālo roku dvieli (rušņik). Ar priecīgām emocijām viesi gāja cauri joku pārbaudījumiem, viņiem tika veltītas “častuškas”, novēlējumi un dziesmas baltkrievu valodā, baltkrievu tautas instrumentu pavadījumā, “vjaseļniku” izpildījumā. Bet paši “Bramas” organizētāji saņēma dāvanu – saldo kāzu cienastu.

Vecās labās baltkrievu tradīcijas un rituāli turpina dzīvot. Laimi jaunlaulātiem!

Informācija sagatavota:

Baltkrievu kultūras centrs,

Kultūras metodiķe Marija Pometjko,

T. 654 24695, 29811969, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.