• +371 65424695
  • +371 27052640
  • Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
  • Pr. - Pk. 8:30 - 17:00
Slider
 Baltkrievu nams

Baltkrievu nams

Ekspozīcija atspoguļo baltkrievu zemnieku mājas interjeru. Šeit ir izvietoti gan baltkrievu zemnieku sadzīves priekšmeti un darbarīki, gan aušanas paraugi un izšūšanas piederumi, keramikas izstrādājumi. Eksponāti dod iespēju iepazīties ar 19.gadimsta beigām 20. gadsimta sākuma lauku māju, lai iepazīstinātu ar baltkrievu kultūru un dzīvi.

Baltkrievu mājā ir tāda kārtība, kā dabā- viss ir harmoniski un racionāli. Tautas iztēlē griezti asociējās ar debesīm, grīda ar zemi, pagrīde tika attēlota kā pazemes pasaule, logi- gaismu.

Baltkrievu nama iekārtošanā ietilpst sarkanais stūris, krāsns, galds un sols.

Svarīgu vietu namā aizņem „sarkanais stūris”, kurā atrodas Svētās Dievmātes tēls. Svētbildes dekorēja ar austiem, izšūtiem dvieļiem, līdzās lika baznīcā svētītās vārpas un stiebrzāles.

Goda vietu namā aizņem krāsns. Krāsni izsedz ar izšūtu palagu. Uz krāsns guļ „vectēvs”, apsegts ar segu. Krāsns pārklāta ar izšūtu lina aizskaru. Zem krāsns ir vietiņa, kur tik novietota malka. Blakus stāv podu dakšas. Krāsns pretī atrodas „sievu stūris”. Šeit ir savākti koka sadzīves priekšmeti: muca graudiem, piesta, sviesta ķērne, mulda, lāpsta maizes izvilkšanai no krāsns u.c.

Nama centrā, tuvāk „sarkanajam stūrim” stāv galds, pārklāts ar vadmalas lina drānu. Uz galda parastie sadzīves priekšmeti: pods, čuguna podiņš, petrolejas lampa, grozs ar ārstniecības zālēm. Zem svētbildēm pie galda stāvs sols, pārklāts ar vadmalas segu.

Kārklu pītajā kastītē atrodas galdauti, palagi un izšūtie dvieļi. Arī vecie metāliskie gludekļi.

 Ziemas garajos vakaros ciema iedzīvotājas nodarbojās ar rokdarbiem- auda, vērpa, adīja, šuva un izšuva. Ekspozīcija ietver samazinātu steļļu kopiju un oriģinālu vērpjamo ratiņu. Nama centrālo sienu grezno izšūtais paklājs, austās grīdas sedziņas un paklājiņi.


2015 - 2025 © Baltkrievu kultūras centrs.