• +371 65424695
  • +371 20374840
  • Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
  • Pr. - Pk. 8:30 - 17:00
Slider
 Baltkrievu tradicionālās lelles

Baltkrievu tradicionālās lelles

Baltkrievu tradicionālo leļļu ekspozīcija tika veidota daudzu gadu garumā. Pamatā lelles tika dāvātas kā suvenīrs no Baltkrievijas. Īpaši vērtīgas ir tās, kuras BKC ansambļi iegūst festivālos, kā piemēram, “Braslavskiji zarnici”, “Mijora novada dzērves un dzērvenes” vai “Dņeprovskas balsis Dubrovnā”. Tādā veidā kolekcija tika papildināta ar vairākiem desmitiem leļļu eksemplāriem no dažādiem valsts reģioniem, tradicionāli izgatavotām no lina auduma, lupatiņām, diegiem, salmiem un pakulām.

Lelles savā tēlā saglabā pašidentitāti un savas tautas raksturīgākās iezīmes. Baltkrievu tautas tradīcijas leļļu izgatavošanā ir ļoti senas. Mūsu vecmāmiņas, vecvecmāmiņas nodarbojās ar leļļu izgatavošanu; jebkura iemesla pēc, jebkuriem svētkiem tika darināta īpaša lelle. Jau no seniem laikiem lelles pavadīja cilvēka dzīvi visa mūža garumā: satika jaundzimušo šūpulī, palīdzēja grūtos laikos, uzsūca sevī slimības, pasargāja no ļaunajiem spēkiem. Tās palīdzēja bērniem spēlēs laikā izvērtēt savas domas un vēlēšanās, attīstīt fantāziju un iztēli, skatīties uz pasauli ar citu acīm, pielāgoties dzīvei sociālajā pasaulē. Lūk šajā visā ir galvenā tradicionālās tautas lelles vērtība.

Leļļu kolekcija pagaidām vēl ir pieticīga, bet tā kalpo, kā atvērts ideju galds, kur katrs atradīs savu pavedienu radošumam, prātam, pārdomām un apmācībām. Saglabājot tradīcijas, mēs tajās meklējam jauno un ieviešam to mūsdienās.

16.novembris – Baltkrievu tradicionālās lelles diena. Baltkrievu kultūras centrā šai dienai ir piesaistīta izglītojošā spēles nodarbība skolniekiem. Pateicoties leļļu izgatavošanas meistarklasēm, bērniem ir iespēja veikt mazu brīnumu – izveidot savu personīgo lelli, iepazīties ar leļļu vēsturi spēles formā. Tā notiek tradīciju nodošana nākamajām paaudzēm.


eiropas galv

2015 - 2024 © Baltkrievu kultūras centrs.