2023.gada 17.martā Daugavpils Baltkrievu kultūras centra (BKC) ceļojošā fotoizstāde “Daugavpils baltkrievu skatiens” no Klaipēdas pārcēlās uz Viļņu, kur tika atklāta Viļņas Franciska Skorinas Baltkrievu ģimnāzijā ar baltkrievu mācību valodu. Atklāšanas svinībās piedalījās fotomākslinieks Eduards Ļitvinovskis un entuziastu komanda.
Iepazīšanās ar Viļņas Franciska Skorinas Baltkrievu ģimnāziju sākās ar ekskursiju, kuru viesiem vadīja direktore Diāna Stahnoviča. Skola nesen piedzīvojusi lielu rekonstrukciju – gaiša, mājīga, iekārtota pēc mūsdienu standartiem, ar daudzām klasēm. Nestandarta ģimnāzija, kurā darbojas bērnudārzs un mācās 12 klases, nākamgad svinēs savu 30.dzimšanas dienu, pozicionējot sevi kā starpkaru perioda baltkrievu ģimnāzijas tradīciju turpinātāju.
Eduarda Ļitvinovska izstādi “Daugavpils baltkrievu skatiens” atklāja ģimnāzijas direktore D.Stahnoviča un BKC vadītāja Žanna Romanovska. Soliste Anastasija Lukašenoka izpildīja dziesmu latviešu valodā “Nekur nav tik labi kā mājas” (vārdi Guntars Račs, mūzika Raimonds Pauls) ar dzejnieka Staņislava Volodjko tulkojumu baltkrievu valodā. Eduards Ļitvinovskis stāstīja par ekspozīcijas galveno ideju: parādīt baltkrievu skaistumu dažādā vecumā, dažādos savā nacionāli kulturālajā identitātē cienīgos gadalaikos un Daugavpils pilsētas un tās apkārtnes skaistumu.
No Franciska Skorinas Baltkrievu ģimnāzijas mūsu delegācija devās uz Viļņas vēsturisko centru – F.Skorinas pieminekļa apskati vietā, kur XVI gadsimtā darbojās viņa tipogrāfija. Viļņā daudz vietu saistās ar baltkrievu vēsturi un kultūru. Interesanto pastaigas ekskursiju pa UNESCO mantojuma sarakstā iekļauto vecpilsētu, pavadīja aizraujošais Jeļenas Zabeļskas, ģimnāzijas pedagoģes un Lietuvas baltkrievu sabiedrisko organizāciju apvienības priekšsēdētāja vietnieces, stāstījums.
Sākot ekskursiju no slavenākā katedrāles laukuma un pilskalna ar Ģediminasa torni, gājām pa šaurām, līkumotām ieliņām ar daudziem viduslaiku gotikas, renesanses, baroka, klasicisma un pat moderna stila arhitektūras pieminekļiem, neparastu trīsstūrainu Rātslaukumu ar pilsētas rātsnama ēku. Izgājuši cauri visai vecpilsētai, izgājām ārpus tās caur vienīgajiem Ostrobramas vārtiem, kas saglabājušies no kādreiz visai pilsētai apkārt esošās pilsētas mūra.
Pašā Viļņas sirdī, bijušā Baziliāna klostera kompleksa teritorijā, no 1919. līdz 1937.gadam atradās Baltkrievu ģimnāzija, kurā darbojās pazīstamas baltkrievu personības: Antons Luckevičs, Maksims Goreckis, Františeks Oļehnovičs, Ignats Dvorčaņins, Broņislavs Taraškevičs, Rigors Širma, Jāzeps Drozdovičs, Adams Stankevičs un daudzi citi. Starp citu, Viļņā izvietotas vairāki desmiti piemiņas plāksnītes par godu ievērojamiem baltkrievu literātiem un sabiedriskajām personībām.
Piektdienas pēcpusdienas rezultāti lika secināt, ka ir paveikts labs darbs, izveidota jauna sadarbība. Un tika degustēta Lietuvas nacionālā virtuve – garšīgākie cepelīni. Un pavasaris savā saulainajā dāsnumā čukstēja: tālāk izstādi gaida Igaunijā!
Informāciju sagatavoja:
Baltkrievu kultūras centra metodiķe
Marija Pometjko