2022.gada 7.jūlijā Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā (BKC) tika atklāta literārā izstāde, kas veltīta Vitebskā dzimušā pasaulslavenā mākslinieka Marka Šagāla 135.gadadienai.
Marks Šagāls (1887–1985), ebreju izcelsmes krievu un franču mākslinieks, bija viens no slavenākajiem XX gadsimta avangarda māksliniekiem. Savas ilgās un raženās dzīves laikā viņš radīja tūkstošiem gleznu; kā arī nodarbojās ar scenogrāfiju, grafiku, keramiku, tēlniecību; veidoja vitrāžas un mozaīkas, apgleznoja teātru un baznīcu kupolus, rakstīja dzeju un prozu. Šagāls joprojām ir viens no atpazīstamākajiem un vispārdotākajiem māksliniekiem; viņa gleznas ir pieprasītas gan mākslas cienītāju, gan nolaupītāju vidū.
Marka Šagāla daiļdarbi atrodas Marka Šagāla muzejā Nicā un Pompidū centrā Parīzē, Tretjakova galerijā Maskavā un Valsts Ermitāžā Sanktpēterburgā, Metropoles mākslas muzejā Ņujorkā, Izraēlas muzejos un daudzās mākslas galerijās visā pasaulē. Turklāt Šagāls saņēma pasaules atzinību bez mākslas izglītības diploma. Topošā meistara talantu atklāja un lika pamatus mākslinieks Judels Pens savā skolā Vitebskā. Mīļotā sieva Bella un viņa dzimtā pilsēta kļuva par galvenajiem Šagāla ģeniālās mākslas iedvesmotājiem.
“Zem manis ir Parīze! Mana otrā Vitebska!” rakstīja Marks Šagāls savā grāmatā “Mana dzīve”. Pametis Vitebsku uz visiem laikiem 1920. gadā, viņš to atcerējās, mīlēja, attēloja gandrīz visās gleznās, ilgojās un vienā no pēdējām intervijām atzina: “Mana dzimtene vienmēr ir manās gleznās.” M.Šagāla gleznas “Virs pilsētas”, “Virs Vitebskas”, “Pastaiga” ,“Vijolnieks”, “Zilā māja” un citas nesa Vitebskas vārdu pasaulē.
Savukārt Vitebska, izturējusi ilgu pauzi, atbildēja ar pateicību: 1992.gadā pilsētā tika atvērts Marka Šagāla muzejs, pēc tam tika uzcelts Marka Šagāla mākslas centrs, tika uzstādīti divi pieminekļi, viņa vārdā tika nosaukta iela, notika konferences un plenēri. Tomēr Vitebskā nav nevienas Šagāla gleznas oriģināla.
Literārā izstāde Baltkrievu kultūras centrā (Alejas ielā, 68) piedāvā grāmatas par Marka Šagāla dzīvi un daiļradi no BKC bibliotēkas. Izstāde apskatāma līdz 22. jūlijam.
Informāciju sagatavoja:
Baltkrievu kultūras centrs