2022. gada 22. aprīlī Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā (BKC) notika muzikālā meistardarbnīca, kas tika veltīta Lieldienu pavasara svētkiem. Bērni iepazinās ar šī iemīļotā svētku galvenajiem simboliem, kā arī uzzināja daudz jaunu par baltkrievu tradīcijām šajā neparastajā pavasara periodā.
Lieldienas ir tradicionāli pavasara svētki ne tikai katoļiem un pareizticīgajiem, bet arī ir dienas, kad mūsu senči atzīmēja dabas pamošanos, priecājās pavasara saulei un siltumam, gaidīja lauku darbu uzsākšanu. Tāpat kā jebkura rituāla svētki, Lieldienu svinēšana notika ar dziesmām, dejām un cienastu.
Svētku nodarbība sākās ar krāsainu pastkartes sagatavošanu Lieldienu olas veidā, kas tika veidota tradicionālajā baltkrievu izgriešanas “vitinankas” tehnikā. Katra pastkartīte bija ļoti oriģināla un spilgta, jo bērni nodarbojas ar entuziasmu un ļoti centīgi strādāja.
Svētku turpinājumā bērni iepazinās ar vienu no tradīcijām – seno “voločjobu” rituālu (Rituāla nosaukums ir saistīt ar tiešo nozīme – iet apkārt – vilkties), kad Lieldienu svētdienās cilvēku grupas gāja apkārt pagasta mājām, izpildot svētku dziesmas un spēlējot daudzos mūzikas instrumentos. Lai dotu iespēju bērniem izjust šīs darbības garu, tika apgūta jauna Lieldienu dziesma “Svēti, gaisma, saulīte”, kas prasmīgi paātrināja siltuma iestāšanos un visa dzīvā ziedēšanas sākumu uz zemes. Bērni cītīgi dziedāja viens otram un jau nodarbības beigās dziedāja tikko iemācīto dziesmu.
Pēdējais uzdevums bija rekonstruēt vienu no senākajām Lieldienu tradīcijām – olas gleznošanu. Uzzinot par “pisankas” – zīmējuma radīšanas specifiku un sarežģītību (Lieldienu olas apgleznošana ar vasku), bērni nolēma atkārtot tradicionālos rakstus ar flomāsteru palīdzību. Rezultātā tika iegūtas dažādas krāsainas olas, kuras spēj izrotāt jebkuru svētku galdu.
Par prieku mazajiem svētku dalībniekiem, svētku nodarbība noslēdzās ar olu ripināšanas sacensībām, kā arī tējas dzeršanu ar saldiem ēdieniem, kas, bez šaubām, palika atmiņā, kā vispatīkamākās un pozitīvākās emocijas.
Informāciju sagatavoja:
Anastasija Lukašenoka,
bērnu studijas “Skārbnīca” vadītāja