2021.gada 15.aprīlī ZOOM platformā notika literārā tikšanās, veltīta baltkrievu rakstnieka un dzejnieka Zmitroka Bjaduļas 135.gadadienai, kuru organizēja Daugavpils Baltkrievu kultūras centrs (BKC) sadarbībā ar muzeju “Ebreji Daugavpilī un Latgalē”.
Pazīstamais baltkrievu dzejnieks, prozaiķis, tulkotājs Zimtroks Bjaduļa (Samuils Plavniks) – viens no jaunās baltkrievu literatūras pamatlicējiem, kurš deva pamatus baltkrievu bērnu literatūrai. Dzimis 1886.gada 23.aprīlī Viļņas guberņas miestiņā Posadec (šobrīd Minskas rajons), daudzbērnu nabadzīgajā ebreju ģimenē. Zināja ivritu, idišu, vācu, baltkrievu, krievu un nedaudz poļu valodu. Nākotnes dzejnieks dzīvoja parastajā vidē, mācījās ebreju skolā, ļoti daudz lasīja, sāka rakstīt krievu valodā, vēlāk baltkrievu valodā. Lielu ietekmi uz viņa daiļradi atstāja klasiķi Janka Kupala un Jakubs Kolas. Pēc viņa stāsta “Lakstīgala” bija uzņemta filma un pat iestudēts balets; 1932.gadā Z.Bjaduļa sastādīja un nopublicēja pirmo idiša-baltkrievu vārdnīcu (Яўрэйска-беларускі слоўнічак).
Par šo un daudziem citiem rakstnieka dzīves un daiļrades momentiem, dzīvajā un humora pilnajā lekcijā stāstīja muzeja “Ebreji Daugavpilī un Latgalē” direktors Josifs Ročko. Viņa lekcijā bija attēlota galvenā, kā “sadzīves rakstnieka” Zmitroka Bjaduļas talanta īpašība – dziļa iekļaušana parasta cilvēka būtībā, kur asaras un sāpes, prieks un smiekli savijas kopā.
Kopīgie baltkrievu – ebreju projekti kļuva par tradīciju. Ņemot vērā šī laika specifiku, tikšanās notika online un kopā savāca gandrīz divus desmitus klausītāju ne tikai no Daugavpils, bet arī no Latgales.
Iedvesmojoties no informatīvā un aizrajošā J.Ročko stāsta, savos iespaidos un atmiņās, ar emocionālo Z.Bjaduļas dzejas un prozas deklamējumu dalījās tikšanās dalībnieki: Alena Rodionova, Inna Vaļuško, Staņislavs Volodjko, Olga Turčinska, Janina Juzefoviča, Inessa Kozlovska, Marija Pometjko, Lilija Voronova, Tatjana Deņisova, Nataļja Jakušonoka.
Tikšanās pagāja pozitīvā, sirsnīgā un neaizmirstamā vilnī. Un tas ir likumsakarīgi – Zmitroka Bjaduļas daiļdarbi no skolas programmas ir zināmi tiem, kuri mācījās Baltkrievijā.
Informāciju sagatavoja:
Baltkrievu kultūras centrs
Marija Pometjko, BKC metodiķe