29.martā savu 80 gadu jubileju atzīmēja Jevgenija Guļajeva – kultūras veterāne, Baltkrievu kultūrizglītības biedrības “Uzdim” līdzdibinātāja un aktīva dalībniece. Sakarā ar šo izcilo notikumu ar Goda rakstiem to sveic Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde, Baltkrievijas Republikas ģenerālkonsulāts Daugavpilī.
Jevgenija Guļajeva dzimusi Vitebskas apgabala Braslavas rajona ciemā Zakorje, vienkāršā, strādīgā zemnieku ģimenē. Pēc lauku darbiem kolhozā, mamma auda skaistas segas, roku dvieļus – rušnikus, izšuva galdautus, tamborēja salvetes un mežģīnes. Tēvs bija labs kalējs, biškopis un vēl arī talantīgs akordeonists: spēlēja kāzās un klubos. Šo mīlestību pret mūziku nodeva savai meitai; speciāli brauca uz Ļeņingradu, lai nopirktu tai akordeonu.
Pēc šī visa meitene nevarēja šķirties no mūzikas: spēlēja klubu vakaros un ceļojumos, vienmēr bija kompānijas dvēsele. Tieši tāpēc arī iestājās Grodņas kultūrizglītības skolā, akordeona klasē, kur pētīja arī tautas instrumentus un kora meistarību, un dekoratīvi lietišķo mākslu. Iegūstot metodiķa – kluba darba organizatora diplomu, Jevgenija Guļajeva visu savu dzīvi veltīja darbam kultūras jomā (par ilggadēju auglīgu darbu apbalvota ar medaļu “Darba veterāns”, savā portfolio ir atrodami vairāk kā 30 diplomi, Goda raksti un pateicības no Latvijas, Baltkrievijas un Krievijas).
Pēc studiju beigšanas strādāja pilsētas ciematu Svirj un Šarkovščina rajona kultūras namos, pasniedza dziedāšanu Braslavas skolā. Bet, esot ļoti aktīvai, tādai, kura nevar nosēdēt mājās, devās mācīties uz Rīgas Valsts universitāti, humanitāro fakultāti. Studiju laikā iepazinās ar savu topošo vīru, bet kad apprecējās, tad uz 10 gadiem pārcēlās uz dzīvi Ukrainā. Tur strādāja par Harkovas zinātnieku nama lasītavas vadītāju, vēlāk – zinātniskās literatūras nodaļas jaunāko redaktoru Harkovas Valsts universitātes izdevniecībā “Augstākā skola”.
Un, kad J.Guļajevas liktenis bija Daugavpilī, tāpat saistīja savu dzīvi ar kultūru: strādāja par vecāko metodiķi Centrālajā kultūras namā, pēc tam Kalistratova namā; daudz laika veltīja latviešu, krievu, poļu kultūrai. Bet baltkrievu saknes, mīlestība pret dzimto valodu, mantojumu un savu senču zemi, jau no mazotnes, pateicoties vecākiem, neapšaubāmi, ir būtiski ietekmējusi viņas dzīvi. Visu brīvo laiku veltīja baltkrievu apvienošanai Daugavpilī, saglabājot un popularizējot baltkrievu valodu un kultūru, paražas un tradīcijas.
Jevgenija Guļajeva stāvēja pie Baltkrievu kultūrizglītības biedrības “Uzdim” izveidošanas, Latvijas Tieslietu ministrijā iesniedza dokumentus biedrības reģistrēšanai; kopā ar baltkrievu aktīvistiem atklāja piemiņas plāksni uz bijušās Baltkrievu ģimnāzijas ēkas; bija un ir aktīva biedrības “Uzdim” daudzu pasākumu dalībniece: scenāriju autore, poētisko, literāro, muzikālo vakaru, Baltkrievu kultūras dienu, tradicionālo ieražu svētku vadītāja. Un arī šobrīd, esot pensijā, aktīvi piedalās BKC un “Uzdim” pasākumos, palīdz to izveidošanā un vadīšanā.
Baltkrievu nams šai patiesajai, godīgajai, pieticīgajai, skaistajai, inteliģentajai sievietei ar vienmēr draudzīgo smaidu, tiešām kļuva par otro dzimto māju. Tāpēc, ka šeit ir sarunu loks, tuvs dvēseles stāvoklim, jo šeit ir iespēja sarunāties savā dzimtajā valodā, pieskarties baltkrievu kultūrai un ieelpot mazās dzimtenes aromātu caur dziesmām, dzeju, gleznām, izstādēm…
Jevgenija ciena un glabā atmiņas par saviem vecākiem. Viņa nodeva Braslavas muzeju fondiem ar prasmīgajām rokām darinātās mammas segas, roku dvieļus – rušnikus, salvetes; un
personīgās lietas, medaļas, dokumentus, pat tēva kara laika akordeonu (kurš, starp citu, bija Lielā Tēvijas kara dalībnieks). Viņa cenšas darīt visu iespējamo, lai pēcnācēji nezaudētu saikni ar savu mazo dzimteni, lai novērtētu un saglabātu savu dzimto valodu un neaizmirstu, no kurienes mēs visi esam.
Baltkrievu kultūras centrs un biedrība “Uzdim” sirsnīgi sveic Jevgeniju Guļajevu jubilejā, pauž patiesus pateicības vārdus, par auglīgu sadarbību ar stipras veselības, labklājības un uzmundrinoša noskaņojuma vēlējumiem uz ilgiem gadiem!
Informāciju sagatvoja:
Marija Pometjko
BKC metodiķe, biedrības “Uzdim” locekle