2016.gada 27.augustā Grodņas apgabala pilsētciematā Zeļvā, kurš ir slavens ar saviem zirgu gadatirgiem, notika “Анненский кирмаш”(“Annesnki gadatirgus”) – viens no Baltkrievijas sākotnējiem reģionālajiem festivāliem. Pēc Zeļvas rajona izpildkomitejas uzaicinājuma “Анненском кирмаше” piedalījās Daugavpils Baltkrievu kultūras centra (BKC) vokāli instrumentālais ansamblis “Praļeski”. Baltkrievijas kultūras gadā starp Daugavpils un Zeļvas iestādēm tika parakstīts sadarbības līgums kultūras sfērā.

View the embedded image gallery online at:
http://bkc.daugavpils.lv/lv/foto/60-020916#sigProIdd5dc08bf30

Zeļvas vēstures sākumi meklējami 16.gs., 17.gs. visa apmetne nonāca Sapeigu karaliskās dzimtas valdībā. Tieši ar šo dzimtu ir saistīts Zeļvas uzplaukums, kurš saņēma popularitāti, kā tirdzniecības vieta, maršrutā Minska- Slonima-Volkovisk- Grodņa- Belostoka. Uz slaveno “Анненский кирмаш” brauca līdz pat 5 tukstošiem Krievijas guberņu, Polijas, Zviedrijas, Dānijas, Prusijas, Austrijas, Francijas un citu valstu tirgotājiem. Galvenais tirdzniecības objekts bija zirgi, tāpēc nav brīnums, ka Zeļvas ģērbonī ir attēlots zirgs, bet centrālajā parkā ir uzstādīts piemineklis. Savukārt, festivāla nosaukums ir cēlies no Sv. Anna (baltkrievu val. Ganna) - «Вялікі Ганненскі кірмаш у Зэльве».
Atjaunotais «Анненский кирмаш» kļuva par galveno gada kultūras notikumu Zeļvas rajona centrā. Divas augusta dienas ciematā ir daudz pasākumu: notiek gadatirgus, bruņinieku turnīri, konkursi, meistarklases, sacīkstes Zeļvas ūdenskrātuvē un lielais koncerts.

Pirmo reizi uz «Анненского кирмаша» skatuves uzstājās radošais kolektīvs no Daugavpils. Vokāli instrumentālais ansamblis “Praļeski” (vadītāja Anastasija Mališeva) sagatavoja koncertprogrammu, iekļaujot dziesmas baltkrievu, latviešu, latgaliešu un krievu valodās. Skatītāji sagaidīja viesus no Latvijas ar skaļiem aplausiem. Īpašu akcentu priekšnesumam piešķīra dziesmas «Белорусы мира» (“Pasaules baltkrievi”) izpildījums (Staņislava Volodjko vārdi, Alberta Belusja mūzika), jo Baltkrievija daudziem Latvijas delegācijas pārstāvjiem ir etniskā dzimtene.

Baltkrievijas kultūras gadā, festivāla laikā, attīstības programmas etnokonfesijas sfēras, nacionālo attiecību un sadarbības ar tautiešiem ārzemēs uz 2016-2020 gadu ietvaros, notika oficiāla sadarbības līguma parakstīšana starp Baltkrievu kultūras centru (Daugavpils, Latvija) un Zeļvas rajona izpildkomitejas Ideoloģiskā darba, kultūras un jaunatnes lietu nodaļu (Grodņas apgabals, Baltkrievija). Sadarbības līgumu parakstīja BKC vadītāja Žanna Romanovska un Ideoloģiskā darba, kultūras un jaunatnes lietu nodaļas vadītāja Gaļina Romančuka. Līgums paredz ciešu sadarbību dažādās kultūras jomās, tajā skaitā radošo kolektīvu apmaiņā. Ansamblis no Zeļvas saņēma ielūgumu piedalīties VI Starptautiskajā tautas kultūru festivālā “Baltkrievu gadatirgus Daugavpilī”, kurš notiks šī gada 28.oktobrī.

Zeļvā “Praļeski” ne tkai dziedāja, bet arī apmeklēja gadatirgu, kur iegādājās tradicionālus suvenīrus un dzintara medu, nobaudīja dažādus nacionālos baltkrievu ēdienus un apmeklēja muzeju. Zeļvā ir interesanta 19.gadsimtā celta Trīsvienības baznīca un 20.gs. sākumā celtā Svētās Trīsvienības baznīca. Tālumā var saredzēt II Pasaules kara memoriālu. Starpcitu, Zeļvā dzīvoja pazīstamā baltkrievu dzejniece Larisa Genijuš, kur viņa uzrakstīja «Исповедь» (“Atzīšanās”).

Baltkrievu kultūras centrs pateicas par ielūgumu un siltu uzņemšanu Zeļvas rajona izpildkomitejas pirmajam priekšsēdētāja vietniekam Jevģēnijam Greckim, Ideoloģiskā darba, kultūras un jaunatnes lietu nodaļas vadītājai Gaļinai Romančukai, nodaļas galvenajai speciālistei Marinai Zembai, kā arī par vīzu atbalstu – Baltkrievijas Republikas ģenerālkonsulam Daugavpilī Vladimiram Kļimovam.

Informāciju sagatavoja:
Baltkrievu kultūras centrs,
Žanna Romanovska, BKC vadītāja,
t. 654 24695, 20374840, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.,
www.bkc.daugavpils.lv ,
Daugavpils, Smilšu 92, LV-5410,
Kultūras pils, BKC 305.-306.kab.

Tuvākie notikumi

<<  Jūlijs 2020  >>
 Pi  Ot  Tr  Ce  Pi  Se  Sv 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Партнеры

kultura.daugavpils.lv

http://latvia.mfa.gov.by/ru/daugavpils/

uzdim.lv

http://www.kultura.by/page/respublikanski-tsentr-natsyyanalnykh-kultur

http://www.belorus.lv

 

http://braslav.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://miory.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://smorgon.gov.by/ru/social/culture

http://polotsk.vitebsk-region.gov.by/index.php/ru/

http://zelva.grodno-region.by/ru/social/culture

http://glubokoe.vitebsk-region.gov.by/ru/kult-glubokoe/

 


http://www.knab.gov.lv