2016.gada 24.jūnijā Baltkrievu kultūras centra baltkrievu tautas dziesmu ansamblis “Kupaļinka” piedalījās teatlizēti interaktīvajos svētkos “Kupalle” Polockas rajona Ekimaņa ciemā.

View the embedded image gallery online at:
http://bkc.daugavpils.lv/lv/foto/47-270616-2#sigProId03f0ccda81

24.jūnijā Polockas rajona Ekimaņ ciemā vērenīgi atzīmēja vieu no senākajiem tautas svētkiem “Kupalle”, kas ir veltīti saules un zemes uzplaukumam. Simboliski, Latvijā šajā dienā pēc Līgo svin Jāņu dienu.

“Kupalle” baltkrievu lauku sādžā forumteātra formātā tika organizēta pirmo reizi un pārspēja visas cerības. Zapadnaja Dvina upes krastā agroekosādžā “Jakim un Maņa” pulcējās daudz skatītāju, kuri kļuva par aktīvākajiem svētku dalībniekiem. Pēc leģendas, savu nosaukumu Ekimaņ saņēma pateicoties diviem iemīlejušamies cilvēkiem – Jakimam un Maņai, kuri dzīvoja dažādos upes krastos un tādā veidā sausaucās. Jau mūsdienās divi strādīgi, radoši cilvēki – Ivans un Ludmila uzcēla upes Zapadnaja Dvina krastā sādžu. Bērni izauga un aizbrauca, bet vecāki deva savai sādžai leģendas nosaukumu un popularizēja ekoloģisko atpūtu ciematā. No mājas logiem paveras brīniškīgs skats – upe, polockas Sofijas katedrāle, tilts, lielās pilsētas ugunis. Šajā skaistajā vietā notika “Kupalle”.

Svētku “Kupalle” viesi Ekimaņā piedalījās dažādos simbliskajos rituālos: vāca ārstnieciskās zāles un ziedus, kuriem šajā naktī piemīt īpašais spēks; mācījās pīt vainagus, dejoja riņķadejas, spēlēja tautas spēles, leca pāri ugunskuram; zīlēja uz ūdens ar vainagiem, meklēja laimes ziedu. Par galveno svētku atribūtu kļuva ugunskurs un aizdedzinātais ritenis, kuru appušķoja vainagi, ziedi, lentas, un simbolizē sauli. Svaigajā gaisā likās īpašs ieražu ēdiens: siers, kulagam vereščaga, plācenīši, kvass un tikko uz uguns uzvārīts krupniks!

Pamata muzikālais pavadījums kupalles vakarā bija tautisks – folkloras ansamblis “Vargan” katrā rituālā izpildīja autentisku arhaisku dziesmu.

Daugavpils baltkrievu tautas dziesmu ansamblis “Kupaļinka”(vadītājs Večeslavs Petrovs) piedāvāja noklaustīties latviešu dziesmas, kuras izpilda vasaras saulgriežu naktī Līgo un baltkrievu kupalles dziesmam. Svētku viesi varēja degustēt tradicionālo Līgo ēdienu – Jāņu sieru ar ķimenēm un rudzu maizi ar ķiploķiem. “Kupalle” dalībnieki silti satika “Kupaļinku” no Daugavpils un dziedāja līdzi pazīstamās baltkrievu dziesmas.

Par brīnišķīgu svētku “Kupalle” noslēgumu kļuva uguns šovs, kuru rādīja vēsturiskās rekonstrukcijas teātris “Polacki Zvjaz”.

Kupalles galvenā nozīme – ķermeņa un dvēseles attīrīšana no ļaunuma, no nesaprotamā, no nevajadzīgajām darbībām, no nelaimēm caur rituāliem, kas notika sādžā “Jakim un Maņa”. Tāda animācijas programma dos iespēju attīstīt Ekimaņas tūrisma iespējas,saglabājot kultūras, dabas un vēsturisko mantojumu.

Baltkrievu kultūras centrs izsaka pateicu Polockas rajona izpildkomitejas izglītības, sporta u tūrisma nodaļai (Baltkrievija) par svētku organizēšanu augstākajā līmenī; agroekosadžas “Jakim u Maņa” īpašniekiem par sirsnīgu sagaidīšanu; ģidei Larisai Jackevičai par izzinošu ekskursiju pa Polocku.

Informāciju sagatavoja:
Baltkrievu kultūras centrs,
Irina Jakušonoka,
BKC kultūras pasākumu organizatore
t. 654 24695, mob. 27110857,
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., www.bkc.daugavpils.lv
Daugavpils Smilšu iela, 92,
Kultūras pils, BKC- 305.-306. kab.

Tuvākie notikumi

<<  Septembris 2020  >>
 Pi  Ot  Tr  Ce  Pi  Se  Sv 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Партнеры

kultura.daugavpils.lv

http://latvia.mfa.gov.by/ru/daugavpils/

uzdim.lv

http://www.kultura.by/page/respublikanski-tsentr-natsyyanalnykh-kultur

http://www.belorus.lv

 

http://braslav.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://miory.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://smorgon.gov.by/ru/social/culture

http://polotsk.vitebsk-region.gov.by/index.php/ru/

http://zelva.grodno-region.by/ru/social/culture

http://glubokoe.vitebsk-region.gov.by/ru/kult-glubokoe/

 


http://www.knab.gov.lv