Piektdien, 2018. gada 12.janvārī, garāmgājēji, kuri gāja pa Daugavpils Rīgas ielu bija ārkārtīgi pārsteigti par neparastās ķekatnieku kompānijas parādīšanos, kuri gāja ar mūziku, jokiem, dziesmām un dejām, sveicot iedzīvotājus Ziemassvētkos. Baltkrievu kultūras centra (BKC) un baltkrievu biedrības “Uzdim” komanda iepazīstināja mazos un lielos pilsētas iedzīvotājus ar seno baltkrievu Koļadu svinēšanas tradīcijām.

Koļadi mūsdienu baltkrievu senčiem bija galvenie ziemas svētki, kuri tika saistīti, pirmkārt, ar ziemas saulgriežiem un simbolizēja jaunā – saules un lauksaimniecības gada sākumu. Saskaņā ar baltkrievu tautas tradīcijām dienas no Ziemassvētkiem līdz Kristībām ir Koļadu laiks, to svinēšanas tradīcijas baltkrievi ir saglabājuši līdz mūsdienām.  Šīs dienas ir piepildinātas ar jautrām dziesmām un dejām, apvītas ar zīlēšānas noslēpumiem un maģisko nozīmi. Svētku obligāts atribūts ir ķekatnieku staigāšana pa mājām ar mūziku, dziesmām un jokiem un zīlēšanu. Ķekatnieki uzslavēja mājas saimnieku un viņa ģimeni. Par to viņiem dāvināja dažādus saldumus un monētiņas. Aizvērt durvis ķekatnieku priekšā nozīmēja pasaukt bēdu mājās un visai saimniecībai.

BKC komanda nolēma šogad iepazīstināt pilsētu ar seno tradīciju, tieši tāpēc iedzīvotāji varēja ieraudzīt baltkrievu ķekatniekus: Saimnieci ar jautru Kazu (Gaļina Sontocka un Inessa Kozlovska), Mehanošu ar saldumu maisu un Koļadu zvaigzni (Marija Pometjko), Lāci (Nadežda Svirkoviča), Zīlnieci ar bungām (Velta Loce) un Suni (Valentīna Anikina). Akordeona, bungu, grabuļu pavadījumā, ar dziesmām, dejām, jokiem viņi gāja pa Rīgas ielu, Vienības laukumu un pa ceļam ieejot veikalos un kafejnīcās, novēlējot veselību un labklājību un cienājot ar našķiem. Daugavpilieši ar dažādu aktivitāti ieslēdzās spēlē, dejoja riņķa dejas un dziedāja līdzi.

Ķekatnieku kompānija iegāja arī pilsētas domē. Pa ceļam nejauši satika Daugavpils pilsētas mēru Rihardu Eigimu un sveica svētkos, ieskatījās izglītības un kultūras komitejas priekšsēdētāja Jāņa Dukšinska un domes izpilddirektores Ingas Goldbergas kabinetos, “koļadovaļi” informācijas centra darbiniekiem; bet tālāk devās uz Kultūras pārvaldi, kur savus labos vārdus adresēja Kultūras pārvaldes vadītājai Eleonorai Kleščinskai un viņas vietniecei Vitai Viļevko. Neviens nepalika vienaldzīgs pret “Baltkrievu Koļadu” svinēšanu un pozitīvo emociju saņemšanu šajā dienā.

Bet Ziemassvētki turpinājās BKC sestdien, 13.janvārī ar pasākumu “Koļadki” baltkrievu svētdienas skolas “Vjasjolka” audzēkņiem un biedrības “Uzdim” locekļiem.

Informāciju sagatavoja:

Baltkrievu kultūras centrs

Baltkrievu kultūras centrs

nopirks koka pūra lādi

t.+371 20374840, cbk@inbox.lv

sunduk

Tuvākie notikumi

<<  Februāris 2019  >>
 Pi  Ot  Tr  Ce  Pi  Se  Sv 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728   

Партнеры

kultura.daugavpils.lv

http://latvia.mfa.gov.by/ru/daugavpils/

uzdim.lv

http://www.kultura.by/page/respublikanski-tsentr-natsyyanalnykh-kultur

http://www.belorus.lv

 

http://braslav.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://miory.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://smorgon.gov.by/ru/social/culture

http://polotsk.vitebsk-region.gov.by/index.php/ru/

http://zelva.grodno-region.by/ru/social/culture

http://glubokoe.vitebsk-region.gov.by/ru/kult-glubokoe/

 


http://www.knab.gov.lv