«Куфар беларускіх скарбаў» (“Baltkrievu dārgumu lāde”) - tā saucas Daugavpils Baltkrievu kultūras centra projekts, veltīts Latvijas Republikas simtgadei. Mākslinieciski novadpētnieciskā akcija startēs 31. janvārī un turpināsies visu gadu ar dažāda veida pasākumiem, kuros skatītāji tiks iepazīstināti ar baltkrievu  materiālo un nemateriālo mantojumu. Projekts noslēgsies ar festivāla “Baltkrievu gadatirgus Daugavpilī”koncertu un muzeja ekspozīcijas atklāšanu.

Lādes tiek izmantotas dažādās kultūrās kopš seniem laikiem. Ilgu laiku tāda koka kaste bija universāls mēbeļu pamatpriekšmets. Lāde varēja spēlēt galda, krēsla, guļamvietas un apģērba glabāšanas  un mājsaimniecības tvertnes lomu, kā dažādu vērtslietu, kā arī pārtikas produktu (graudu, miltu, speķa u.c.) tvertne. Baltkrievu tautas kultūrā lāde (“куфар”) praktiski bija kulta un maģiskais objekts. Lāde aizņēma svarīgu vietu arī kāzu un citos rituālos, to apdziedāja dziesmās un paražās.

Lādes veidoja no priežu un egļu dēļiem, uz figūras kājiņām – balstiem, bieži uz koka vai kaltiem riņķiem. Sānos piestiprināja rokturi, uz priekšējās sienas – slēdzeni. Nereti lādi rotāja mākslinieciskā apcinkošana dzelzs svītras veidā. Ar laiku parādījās dekoratīvi mākslinieciskā apgleznošana. Katrā Baltkrievijas reģionā apzīmējumā dominēja dažādas krāsas un spilgti zīmējumi ziedu pušķu veidā. Ar visskaistākiem ornamentiem lādes apgleznoja Ogovas un Šarkovščinas meistari.

Savā “Baltkrievu dārgumu lādē” mēs ielikām sakrālus autentiskus darinājumus: izšūtos dvieļus – rušņiki, austus galdautus un segas, pītās jostas, šūtos tautas tērpus un citas roku darba priekšmetus, kas ir baltkrievu materiālais mantojums. Katra projekta pasākums tiks veltīts vienam vecmāmiņas lādes priekšmetam, un par pirmo tēmu kļūs rušņik – kā tīrības un dzimtās mājas simbols.

Radošo kolektīvu “Kupaļinka”, “Ļanok”, “Pauļinka”, “Spadčina”, “Praļeski”, solistu un dzejnieku izpildījumā tiks izpildītas dziesmas, dejas, dzeja, leģendas, paražas, kas ir nemateriāls baltkrievu mantojums.

Aicinām Latgales iedzīvotājus pievienoties mūsu akcijai un piedāvāt Daugavpils Baltkrievu kultūras centram baltkrievu sadzīves priekšmetus, lai kopīgi veidotu muzeja ekspozīciju. Katrs uzdāvināts priekšmets tiks atzīmēts, bet tā autors saņems pateicības rakstu un viņa vārds tiks ierakstīts Latgales baltkrievu muzeja veidotāju hronikā.

Sirsnīgi aicinām uz vakaru “Baltkrievu dārgumu lāde”, kurš notiks trešdien, 2018.gada 31.janvārī, plkst. 17.00 Baltkrievu kultūras centrā (Daugavpils, Alejas iela 68-1A). Atvērsim kopā Latvijas baltkrievu vēstures lappuses!

 

Informāciju sagatavoja:

Baltkrievu kultūras centrs

Baltkrievu kultūras centrs

nopirks koka pūra lādi

t.+371 20374840, cbk@inbox.lv

sunduk

Tuvākie notikumi

<<  Decembris 2017  >>
 Pi  Ot  Tr  Ce  Pi  Se  Sv 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Партнеры

kultura.daugavpils.lv

http://latvia.mfa.gov.by/ru/daugavpils/

uzdim.lv

http://www.kultura.by/page/respublikanski-tsentr-natsyyanalnykh-kultur

http://www.belorus.lv

 

http://braslav.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://miory.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://smorgon.gov.by/ru/social/culture

http://polotsk.vitebsk-region.gov.by/index.php/ru/

http://zelva.grodno-region.by/ru/social/culture

http://glubokoe.vitebsk-region.gov.by/ru/kult-glubokoe/

 


http://www.knab.gov.lv