Trešdien, 2016.gada 21.decembrī  Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā (BKC) tika atklāta Latgales brīvo mākslinieku asociācijas locekles Jefrosinijas Leles pirmā gleznu personālizstāde „Gaisma logā''.

Adventes klusajā laikā Baltkrievu kultūras centrs atklāja jaunu vārdu – mākslinieci Jefrosiniju Leli, kura piedzima Baltkrievijā un strādā Daugavpils radošajā vidē. Simboliski ir tas, ka Latgales brīvo mākslinieku asociācijas kopīgā izstāde atklāja BKC 2016.gada radošu sezonu, bet asociācijas locekles personālizstāde aizvērs šo gadu. Simbolisks ir arī mākslinieces vārds. Kā zināms, Polockas Jefrosinija ir Baltkrievijas zemes debesu aizbildne, par godu viņai, baltkrievi nosauc savas meitas.

J. Lele piedzima Vitebskas apgabala Braslavas rajonā. Tādu skaistu vārdu deva par godu viņas vecmāmmai. 1961.gadā viņas ģimene pārcēlās uz Latviju. Rīgas koledžā saņēma graviera specialitāti. Daudzus gadus dzīvo un strādā Daugavpilī.

2016.gada septembrī Jefrosinija Lele ietadās uz mākslinieces Veltas Loces personālizstādi, kura atklāja Baltkrievu kultūras centra radošo sezonu. Pieticīgi pastāstīja, ka arī zīmē gleznas, tikai sev pašai. BKC vadītāja Žanna Romanovska un Latgales brīvo mākslinieku asociācijas priekšsēdētāja Marija Safronova piedāvāja apskatīt gleznas, un, ja būs pozitīvs vērtējums, piedalīties decembra izstādē. Tā, Jefrosinija Lele kļuva par Latgales brīvo mākslinieku asociācijas locekli, bet viņas gleznas pirmoreiz tika publiski izstādītas.

Izstāde „Gaisma logā” – ir amatiermāklinieces debija, pirmā un uzreiz personālizstāde. Jefrosinija Lele zīmē kopš skolas laikiem, sev un savai dvēselei. Tikai tad, kad kļuva par pensionāri, sāka veltīt visu savu brīvo laiku hobijam - glezniecībai. BKC izstādē tika izstādītas J.Leles 30 gleznas. Lielākā darbu daļa ir Baltkrievijas un Latgales neaprakstāmi skaistas ainavas. Kā arī plaši tika piedavāts apskatei jūras tematika, jo laikā, kad māksliniece bija pavisam maziņa, viņa pirmo reizi pabija pie jūras un uzreiz tajā iemīlējās. Gleznas ir rakstītas ar eļļu, izstaro daudz gaismas un siltuma. Par Jefrosinijas Leles gaismu logā kļuva glezniecība, tieši tāpēc šādā nosaukumā “Gaisma logā” tika nosaukta viņas personālizstāde.

Izstādes atklāšana notika ļoti siltā gaisotnē, Zimassvētku sveču gaismā. Mākslinieci sveica Ž.Romanovska, M.Safronova, māksliniece un dzejniece Anastasija Sazankova, draugi un kolēģi.

Muzikālu dāvanu J.Lelei un visiem viesiem pasniedza Velta Loce un Valerijs Kotegovs, kuri dziedāja liriskas dziesmas ģitāras pavadījumā, savukārt Stella Grigorjeva lasīja dzeju.

Pēc svinīgas atklāšanas skatītāji vēl ilgi palika telpās, vērojot neparastas gleznas, kā arī dalījās iespaidiem, un dziedāja līdzi Ļubovai Kovaļovai, Nadeždai Svirkovičai un Marijai Pometjko. Dziedātājas izpildīja dažas baltkrievu dziesmas, veltot tās vakara vainiecei un visiem viesiem. 

Izstāde „Gaisma logā” būs pieejama līdz 2017.gada 21.janvārim (9.00- 17.00). Ieeja bezmaksas. Ieeja brīva.

Organizators: Baltkrievu kultūras centrs sadarbībā ar Latgales brīvo mākslinieku asociāciju.

           

Informāciju sagatavoja:

Baltkrievu kultūras centrs

Marija Pometjko, BKC metodiķe

t. 65424695, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. , www.bkc.daugavpils.lv ,

Daugavpils, Smilšu iela 92,

Kultūras pils, BKC, 305.-306.kab.