2016.gada 22.aprīlī Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā (BKC) notika tikšanās ar pazīstamu baltkrievu novadpētnieku, rakstnieku un izdevēju Mihailu Kozlovski un grāmatas «Избранные произведения Петра Сокола и Валентины Козловской» prezentācija. Sadarbībā ar Sergeju Panizniku M.Kozlovskis atklāj plašam lasītāju lokam baltkrievu izcelsmes Latvijas starpkara perioda literātu vārdus.

Sadarbībā ar pazīstamu baltkrievu rakstnieku, publicistu un sastādītāju Sergeju Panizniku tika izdotas tādas grāmatas kā «Избранные произведения Виктора Вальтера», «Избранные произведения Ольги и Сергея Сахаровых» (grāmatas prezentācija notika BKC 2015.gada beigās). Un tagad pasaulē nāca vēl viena grāmata Избранные произведения Петра Сокола и Валентины Козловской». M.Kozlovskis pastāstīja par šīs grāmatas tapšanas etapiem, par autoriem – Ludzas un Daugavpils baltkrievu ģimnāziju absolventiem, pastāstīja par viņu ne tik vieglo dzīvi, traģisko likteni, kā arī lasīja fragmentus no grāmatas.

P.Masaļska (Pjatno Sakol) – dzejas krājuma «На сьвітаньні» autora, latvju dainu un latviešu tautas pasaku tulkotāja un V.Kozlovskas (Ljasnaja Kvetka) – dzejnieces, rakstnieces, folkloristes darbi tika publicēti baltkrievu Latvijas starpkara perioda periodiskajos izdevumos.

M.Kozlovskis prezentēja vēl dažas savas grāmatas. Visus klātesošus aizkustināja stāsts par grāmatu «Тепло отеческих камней», kurā autors atceras savas mātes stāstus, kurus tā saklausīja vēl bērnībā. Interesenta iepazīšanās bija ar grāmatu «Язеп Дроздович. Через тернии к звездам», kurā autors publicēja daudz interesantu faktu no rakstnieka, dzejnieka, mākslinieka J.Drozdoviča dzīves, kuru diemžēl tik nepelnīti aizmirsa.

BKC vadītāja Žanna Romanovska no visas sirds pateicas viesim par aizraujošu prezentāciju, par tik titānisku darbu, kurš ir vērsts uz bagāta baltkrievu kultūras mantojuma saglabāšanu, atzīmēja arī to, ka M.Kozlovskis mēģina atrast to, ko nepaspēja nodedzināt un iznīcināt. Tā ir lielākā laime!

M.Kozlovkis uzdāvināja savu grāmatu BKC un Ludzas muzejam, no kura nāca apsveikuma ziņa. Savukārt baltkrievu zinātnieku ieinteresēja avīze „Uzdim”, kura atspoguļo biedrības un Baltkrievu kultūras centra darbību Daugavpilī 2015.gadā. Viņš aizveda visus avīzes numurus uz Baltkrieviju.

Ludzas muzejs ir lepns ar to, ka šo abu autoru pirmie darbi skolas gados tika uzrakstīti Lucinas baltkrievu ģimnāzijā vēl 1924.gadā. Pētera Masaļska (Pjatro Sakol) dzeja, un Valentīnas Kozlovska proza tika publicētas Lucinas valsts baltkrievu ģimnāzijas skolēnu darbu krājumā „Lastauka”. P.Masaļska dzeja un V.Kozlovskas proza nav aizmirsta. Pasākumos, ko organizē Ludzas baltkrievu kultūras biedrība „Krinica”, vienmēr skan P.Masaļska dzeja "Люцынскi замак”, kā arī Ludzas 2.vidusskolas skolēni ir iestudējuši izrādi pēc V.Kozlovskas daiļdarba "Падкурыла”. Šis krājums ir patiesi lieliska iespēja iepazīties ar citiem, vēl nezināmiem autoru darbiem.

S.Panizniks, atrodoties tālu no dzimtenes nosūtīja dzejoli, kuru veltīja savam kolēģim.

Кніжны плытагон
Не з роду асначоў,
а кніжным плытагонам
ён славіць крывічоў.
Міхась жыве між птушак.
Разбуджаныя ім,
яны вяртаюць душы
на продкавы кілім.
Ён ажыўляе позвы,
каб жыццяпісаў стос
не засмакталі освы…
Наш Мацярык пад знос
не пойдзе! Служыць кніжнік
у Памяці ганцом
і грэе свет нябліжні
пад вокладкай-вянцом.
З яго куфэркаў скарбы
і Дзвінск прыняць гатоў:
шануе горад фарбы
разбуджаных гадоў…
Хай будзе вербна, свечна
ў абдымках Міхася,--
каб стала Кнігай Вечнай
і Беларусь уся!

Tikšanās piedalījās Nonna Ahmetullajeva, pazīstamā Sergeja Saharova mazmeita, Rīgas baltkrievu biedrības „Svitanak” biedre.

Latvijas baltkrievu savienības valdes loceklis Valerijs Ambrosovs uzdāvināja viesim grāmatu «Прамень» par Latvijas baltkrievu darbību.

Krāslavas baltkrievu biedrības „Vjasjolka” biedrs un skolas „Varavīksne” pedagogs Aleksandrs Kļimovs izteica sajūsma vārdus un uz Krāslavas vidusskolu viņš aizveda dāvanu – grāmatu par Saharoviem.

Daugavpils baltkrievu kultūrizglītības biedrības „Uzdim” biedre Teresa Pavlova uzdāvināja viesim grāmatu «Уздым» на пачатку 21-га стагоддзя».
Kas ieintriģēja? Radošā dueta M.Kozlovskis – S. Panizniks radošie plāni. Viņi gatavo jaunu grāmatu par Latvijas starpkara perioda baltkrievu darbiniekiem, par Daugavpils baltkrievu valsts ģimnāziju. Tāpēc visu nākamo dienu rakstnieks kopā ar vēsturnieku- novadpētnieku Nikolaju Pavloviču, N.Ahmetullajevu un Ž.Romanovsku apskatīja vietas pilsētā, kas ir saistītas ar baltkrievu vēsturi, studēja retas grāmatas no N.Pavloviča personiskā arhīva, tikās ar tā laika pazīstamu baltkrievu pēctečiem.

Tuvākie notikumi

<<  Jūnijs 2020  >>
 Pi  Ot  Tr  Ce  Pi  Se  Sv 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Партнеры

kultura.daugavpils.lv

http://latvia.mfa.gov.by/ru/daugavpils/

uzdim.lv

http://www.kultura.by/page/respublikanski-tsentr-natsyyanalnykh-kultur

http://www.belorus.lv

 

http://braslav.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://miory.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://smorgon.gov.by/ru/social/culture

http://polotsk.vitebsk-region.gov.by/index.php/ru/

http://zelva.grodno-region.by/ru/social/culture

http://glubokoe.vitebsk-region.gov.by/ru/kult-glubokoe/

 


http://www.knab.gov.lv