Otrdien, 2020.gada 10.martā Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā (BKC) Daugavpils 3.vidusskolas 3.klases skolēni piedalījās izglītojošajā spēles nodarbībā un meistarklasēs “Gukanne vjasni” (kas tulkojumā nozīmē pavasara saucieni uz zemes).

     Pavasara saucieni ir vieni no dzīvespriecīgajiem un optimistiskajiem baltkrievu ieražu svētkiem, kuriem ir dziļas saknes. Noslēdzas ilgstošā ziema un to dodas aizvietot daiļais pavasaris. Mūsu senči bija zemnieki, viņu dzīve bija atkarīga no laikapstākļiem. Pēc ziemas vajadzēja gatavoties graudu sēšanai un dzīvnieku ganīšanai pļavā. Pavasaris varēja būt gan agrs, gan vēls. Vēlais pavasaris nesa badu. Lai paātrinātu pavasara atnākšanu, parasti no marta vidus līdz aprīļa sākumam rīkoja tautas svētkus “Gukanne vjasni”. 

Daugavpils baltkrievi, saglabājot un popularizējot savus ieražu svētkus, ik gadu, izglītojošas nodarbības ietvaros, tradicionāli “sauc pavasari” ne tikai ar pilsētas skolēniem un studentiem, bet rīko spilgtus, jautrus un mūzikālus svētkus Daugavpils novadā un Latgalē. 

Šoreiz iepazīties ar baltkrievu ieražu svētkiem nāca Daugavpils 3.vidusskolas 3.klase. Pēc ekskursijas pa centra telpām, skolēnus gaidīja daudz jauna un interesanta: kā un kādēļ mūsu senči sauca pavasari; kāpēc īpašu lomu spēlēja putni, veidoti no mīklas; kādēļ rotāja kokus ar krāsainām lentām un daudz kas cits…

Skolēnus interesēja viss: 20.gadsimta baltkrievu zemnieku darba un sadzīves priekšmeti, rokdarbu un leļļu izstāde, fotoizstāde un “tautas bibliotēka”. Skolēni ne tikai iepazinās ar daudziem svētku priekšmetiem un  ieražām, bet arī paši ar lielu interesi un azartu pildīja dažādus uzdevumus. Veidoja vicinanku: paši grieza no papīra un līmēja putnus uz kociņa, uz koka zariem sēja krāsainās lentas un papīra putnus, māla svilpes pavadījuma dejoja riņķa dejas un augsti ceļot savus tikko izveidotus putnus “gukali” (sauca) pavasari:

“G-u-u-u, vjasna! G-u-u-u, krasna!

Žauranački, prilacice, vjasnu prinjasice!”

Bet kad atnāca Pavasaris un dziedāja dziesmu par cīruļiem, bērni ļoti nopriecājās: sāka dziedāt līdzi un sist plaukstas, bet pēc tam visi kopā ar centra darbiniekiem un saviem skolotājiem sāka spēlēt jautro baltkrievu spēli “Javar, javar, javarovi ljudi”. Un protams, ar prieku saņēma no pavasara garšīgo putniņu- piparkūku.

Stundas nodarbība, kuras procesā skolēni atklāja sev daudz ko jaunu - iemācījās dažādus baltkrievu vārdus, dejoja riņķa dejas, pagāja vēja spārniem. Jo galvenais šajos svētkos – izklaidēties, dziedāt un priecāties par dzīvi.

Tagad viņi ir pārliecināti, ka pavasaris noteikti pārņems vadību.

    

Informācija sagatavota:

Baltkrievu kultūras centrs,

Marija Pometjko, BKC metodiķe

Tuvākie notikumi

<<  Augusts 2020  >>
 Pi  Ot  Tr  Ce  Pi  Se  Sv 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Партнеры

kultura.daugavpils.lv

http://latvia.mfa.gov.by/ru/daugavpils/

uzdim.lv

http://www.kultura.by/page/respublikanski-tsentr-natsyyanalnykh-kultur

http://www.belorus.lv

 

http://braslav.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://miory.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://smorgon.gov.by/ru/social/culture

http://polotsk.vitebsk-region.gov.by/index.php/ru/

http://zelva.grodno-region.by/ru/social/culture

http://glubokoe.vitebsk-region.gov.by/ru/kult-glubokoe/

 


http://www.knab.gov.lv