2019.gada 7.decembrī Krustpils Kultūras namā notika “Nacionālo tautas tērpu festivāls”, kuru organizēja Jēkabpils baltkrievu biedrība “Spatkanne”. Aktīvu dalību šajā interesantajā un izzinošajā pasākumā ņēma Daugavpils Baltkrievu kultūras centra (BKC) baltkrievu tautas dziesmu ansamblis “Kupaļinka”.
Daugavpils un Jēkabpils baltkrieviem ir ilgstošas partnerattiecības; viņi bieži apmeklē viens pie otra dažādus pasākumus. Jau ne pirmo gadu biedrība “Spatkanne” tradicionāli organizē baltkrievu tautas tērpu svētkus, un katru reizi dalībnieki no Daugavpils aktīvi tajos piedalās.
Tautas tērpa tēma – sakrāla tēma. Tautas tērps – tas ir nenovērtējams vēstures mantojums katrai tautai, tas bagātība un oriģinalitāte. Baltkrievu tautas tērpam ir kopīgas saknes ar krievu un ukraiņu nacionālajiem kostīmiem. Pamatā tas izveidojās no latviešu, lietuviešu, poļu, krievu un ukraiņu tradīciju ietekmes, tajā pašā laikā atšķīrās ar savdabīgumu un kļuva par patstāvīgu parādību, un atšķīrās ar noformēšanas tehnikas bagātību.
Tautas tērpu festivāla dalībniekus sveica Jēkabpils pilsētas pašvaldības priekšsēdētājs Aivars Kraps, Baltkrievijas Republikas ģenerālkonsulāta Daugavpilī ģenerālkonsuls Vladimirs Kļimovs, biedrības “Spatkanne” priekšsēdētāja Valentīna Doroščonoka.
Svētkos Jēkabpilī baltkrievi, latvieši, poļi, ukraiņi, krievi prezentēja savus tautas tērpus, detalizēti stāstot par to īpatnībām un tradīcijām. Pasākuma organizētāji piedalījās dizaineru lomā un demonstrēja ne tikai rūpnieciski izgatavotus modeļus, bet arī tērpus, kuri tika pašūti ar savām rokām pēc savas skices. Modes skate mijas ar spilgtajiem muzikālajiem priekšnesumiem, kurus svētku dalībnieki dāsni prezentēja skatītājiem.
Komanda no Daugavpils prezentēja tautas tērpu daudzveidību no bagātas BKC kolekcijas: vēsturisku Vitebskas reģiona sieviešu un vīriešu kostīma rekonstrukciju, ka arī plašāk iepazīstināja ar Minskas, Grodņas, Bresta, Gomeļas reģionu vīriešu un sieviešu kostīmiem. Pirms modes skates ansamblis “Kupaļinka” izpildīja baltkrievu un latgaliešu tautas dziesmas.
Festivāls bija ne tikai interesants, bet arī izzinošs. Vecos laikos pēc kostīma varēja noteikt ne tikai vietu, no kurienes atnāca cilvēks, bet arī viņa ģimenes stāvokli un pat aptuveno vecumu. Vēl reiz tika pieradīts, ka bagāta nacionālā kultūra un tradīcijas veicina sabiedrības saliedētību.
Informācija sagatavota:
Baltkrievu kultūras centrs,
Metodiķe, Marija Pometjko,
T. 29811969, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.