2019.gada 20.-26.oktobrī Minskā notika radošās stažēšanās ārzemju baltkrievu amatierkolektīvu un organizāciju vadītājiem uz Baltkrievijas kultūras un izglītības iestāžu, profesionālo kolektīvu mākslinieciskā radošuma bāzes. Apmācību noslēgumā notika Baltkrievijas Republikas Kultūras ministrijas sertifikātu pasniegšana stažēšanās dalībniekiem, saņemts bagātīgs metodiskais materiāls un izveidoti jauni kontakti.

Radošajās apmācībās piedalījās ārzemju baltkrievu ansambļu un organizāciju vadītāji no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Ukrainas un Krievijas, starp kuriem bija Daugavpils Baltkrievu kultūras centra (BKC) un Baltkrievu kultūrizglītības biedrības “Uzdim” vadītāja Žanna Romanovska un “Uzdim” vadītājas vietniece Tatjana Denisova.

Stažēšanās programma aptvēra baltkrievu kultūras daudzās jomas: folkloru, vokālu, horeogrāfiju, dekoratīvi-lietišķo mākslu, leļļu teātri, mūzikas instrumentus. Aizraujošās lekcijas un meistarklases vadīja speciālisti no Baltkrievijas Valsts Kultūras un Mākslas universitātes, Baltkrievijas nacionālās bibliotēkas, G.Citoviča vārdā nosauktās Baltkrievijas Republikas Nacionāla akadēmiska tautas kora, Nacionālo kultūru Republikāņu centra.

Starptautiskā semināra “Baltkrievijas nacionālās kultūras prezentācija pārrobežu valstīs” atklāšanas pasākumā radošās stažēšanās dalībniekus sveica Kultūras ministra vietniece Nataļja Karčevska. Kopā ar ārzemju baltkrieviem tajā piedalījās visu jomu Baltkrievijas amatierkolektīvu vadītāji. Viņi ar interesi klausījās stāstus par tautiešu ārzemju organizāciju darbību. Daudz jautājumu bija pēc Ž.Romanovskas ziņojuma par BKC un “Uzdim”, jo ar šo prezentāciju tika atklāts stāstījumu prezentācija un klausītāji tika iepazīstināti ar ārzemes baltkrievu kultūras budžeta iestādes unikālo pieredzi.

Stažēšanās dalībnieki piedalījās “Ceļojumā pagātnē” Baltkrievijas Valsts Tautas Arhitektūras un sadzīves kultūras muzejā Ozerco ciemā. Tikai pusstundas laikā, ceļā no lielpilsētas, kā ar laika mašīnu, var nokļūt gadsimtu atpakaļ, īstajā baltkrievu ciemā. No laikiem nokvēpinātas lauku mājas ar niedru jumtiem, klēts, aka, baznīca, skola, dzirnavas, kalēja darbnīca, krogs - visas ēkas ir autentiskas, atvestas no Baltkrievijas dažādiem apgabaliem. Šajā muzejā zem atvērtām debesīm, īpaši skaidri tiek saprotams, cik smags bija zemnieku darbs, kā ciema iedzīvotāji centās izrotāt ikdienas priekšmetus ar izšuvumu vai gleznojumu, bet svētkos dejoja riņķa dejas, dziedāja un līksmoja dūdas pavadījumā.

Otrajā ceļojumā ārzemju baltkrievi devās uz veco Rakovu, kam ir piešķirts agropilsētas status. Jāatzīmē, ka tas nav īpaši līdzīgs klasiskajam ciemam, bet gan labi kopts pilsētas tipa ciemats – skola, tautas mākslas centrs, mākslas skola, baznīcas, veikali, kafejnīca, jaunas mājas, divi ar pusi tūkstoši iedzīvotāju un to skaits pieaug. Daudzi iedzīvotāji iesaistās amatieru mākslā, ir iecīnītā ansambļa “Gostinec” vai ģimenes kolektīva “Krok” dalībnieki. Baltkrievu rotaļu, deju un tautas dziedāšanas meistarklases apbrīnoja viesus un izraisīja daudz prieka mirkļus: vairāku paaudžu cilvēki dzīvo Rakovā, runā dzimtajā baltkrievu valodā, zina savus ciltsrakstus un sava ciema vēsturi, saglabā kultūru un dara to ar cieņu, mierīgi un dabiski.

Netālu no Rakovas atrodas ciems Ivenec, kurā tiek atdzīvinātas tautas tradīcijas. Tradicionālās kultūras muzejā ir apskatāmi baltkrievu sadzīves priekšmeti, kā arī vietējas pazīstamas keramikas priekšmeti. Starp citu, šeit dzima Feliks Dzeržinskis, ievērojams padomju politiķis, muzejā par to arī tika stāstīts. Stažēšanās dalībnieki Ivenecē iemācījās veidot māla svilpi, lelli-talismanu, iepazinās ar kalēja darbnīcas darbu un baltkrievu virtuves ēdienu gatavošanas tradīcijām.  

Jaunas paaudzes audzināšanas procesā daudz laika tiek veltīts baltkrievu tautas tradīcijām. Par to arī pārliecinājās radošo apmācību dalībnieki, apmeklējot Minskas 4.ģimnāziju un Bērnu un jauniešu papildizglītības centru “Vetrazj”, kur jaunie talanti veido apbrīnojami skaistus salmu priekšmetus, dzied folkloras kolektīvā “Milavica”, dejo iecīnītā folkloras amatieransamblī “Bereginja”, nodarbojās ansambļos “Dzjannica” un “Sjabrina”, palīdz veidot muzeja ekspozīcijas apdāvināto pedagogu vadībā.

Ļoti noslogotā stažēšanās grafikā ārzemju baltkrievi apmeklēja Visu svēto baznīcu, vēsturisko muzeju, ka arī iedziļinājās Minskas koncertu un teātru ritmos. Daļa atklāja sev negaidītu “Pinskuju šļahtu” Kupalas teātra izrādē, daļa atcerējās Jakovu Naumenko filharmonijā un klausījās tautas dziesmu ansambļa “Bjaseda” dziesmas, citi apmeklēja operu.

Stažēšanās programma bija sastādīta tik profesionāli un daudzpusīgi, ka katrs dalībnieks aptvēra sava radošā darba virzienu un izzināja daudz ko jaunu. Pirmo reizi dodoties uz Minsku, daudzi tiešajā nozīmē sev atklāja Terra Incognita – nepazīstamu Baltkrievijas zemi. Tas ļoti aktīvi tika apspriests apaļā galda sarunu laikā, kur visiem tika pasniegti sertifikāti. Dalībnieku kopbilde paliks atmiņai, bet jauniegūtie kontakti noteikti noderēs braucienos uz festivāliem, vienam pie otra; pieredzes apmaiņā; kopīgos projektos, uz kuriem iedvesmo iegūtas zināšanas un viesmīlīgā uzņemšana, etniskās dzimtenes gaiss un sirsnīgie cilvēki.

Radošās apmācības organizēja Baltkrievijas Republikas Kultūras ministrijas Nacionālo kultūru Republikāņu centrs sadarbībā ar valsts programmu “Baltkrievijas kultūra”.

Informācija sagatavota:

Baltkrievu kultūras centrs

Tuvākie notikumi

<<  Septembris 2020  >>
 Pi  Ot  Tr  Ce  Pi  Se  Sv 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Партнеры

kultura.daugavpils.lv

http://latvia.mfa.gov.by/ru/daugavpils/

uzdim.lv

http://www.kultura.by/page/respublikanski-tsentr-natsyyanalnykh-kultur

http://www.belorus.lv

 

http://braslav.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://miory.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://smorgon.gov.by/ru/social/culture

http://polotsk.vitebsk-region.gov.by/index.php/ru/

http://zelva.grodno-region.by/ru/social/culture

http://glubokoe.vitebsk-region.gov.by/ru/kult-glubokoe/

 


http://www.knab.gov.lv