2019.gada 15.-16.jūnijā nelielajā pilsētiņā uz Dņepra krastiem Dubrovno kultūras forums pulcēja tūkstošus māksliniekus no visiem Vitebskas apgabala rajoniem, ka arī Baltkrievijas un kaimiņvalstīm. XXVI Starptautiskā dziesmu un mūzikas  festivālā “Dņepras balsis Dubrovno” piedalījās Daugavpils Baltkrievu kultūras centra ansamblis “Praļeski”.

Dziesmu un mūzikas festivāls “Dņepras balsis Dubrovno” ir pieskaitāms pie republikas mēroga kultūras pasākumiem, tika organizēts ļoti augstā līmenī. Kā atzīmēja savā apsveikuma runā Baltkrievijas kultūras ministrs Jurijs Bondarj, “šī gada festivāls atšķiras ar to, ka tas notiek gadā, kas ir pasludināts par Mazās Dzimtenes gadu Baltkrievijā. Tāpēc festivāla programmā organiski savienojas izstādes, koncerti un izrādes, ar labākiem nacionālās kultūras un mākslas piemēriem, kuru autori un izpildītāji ir pazīstami Dubrovno novada iedzīvotāji.”

Festivāla ietvaros Baltkrievijas Republikas cienījams kolektīvs “Baltkrievijas Armijas Dramatiskais teātris” piedāvāja izrādi “Neatstājiet mani” pēc pazīstama dramaturga Aleksandra Dudareva lugas. Tas ir dramatiskā balāde, balstīta uz kara laika reāliem notikumiem Dubrovno novadā. Alesj Dudarevs ir dzimis Dubrovno un uzstājās Dzimtenē.

Vēl viena slavena tautieša vārdu ne tikai Dubrovno, bet arī Baltkrievijas daudzi iedzīvotāji atklāja sev pirmo reizi. Tas ir Vasilijs Korenj, apgaismotājs, izdevējs, pazīstams kā “Bībele tautai” autors, vai “Bībele nabagiem” ar “lubok” zīmējumiem. Viņa ieguldījumu kultūrā ir grūti pārvērtēt – uzskata zinātnieki. Dubrovno vēsturiski-novadpētnieciskajā muzejā notika izstādes atklāšana, veltīta Vasilija Koreņja iegravētas Bībeles 325. gadadienai. Šī unikālā grāmata ir pieejamā tikai dažas pasaules muzejos – Vatikānā, Madridē, Meksikā, krievu Ermitāžā un Tretjakovas galerijā. Tagad Koreņja Bībele ir arī viņa dzimtenē – Dubrovno. Pasākums ļoti nozīmīgs Baltkrievijas kultūras videi. Tāpēc pazīstama tautieša radoša darba krievu pētniekiem Viktoram Penzinam un Antoņinai Sakovičai ir piešķirts goda apbalvojums “Dubrovno novada Goda pilsonis” .

Festivāls “Dņepras balsis Dubrovno” iesaistīja visus dalībniekus ar visām mākslas krāsām. Festivāla skatēs uzstājās amatierkolektīvi un profesionālie mākslinieki no Baltkrievijas, Krievijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Moldovas.

Pēc sen izveidotās tradīcijas festivāla atklāšanas pasākumā festivāla kolektīvi-dalībnieki apmainās ar maizes klaipiem. Ansamblim “Praļeski” pagodinājās pasniegt maizi ar sāli svētku saimniekiem – slavenam  tautas dziesmu un mūzikas amatiera ansamblim “Kriņica”. Koncerta-prezentācijā “Sagaidi viesus, Dubrovno novads” viesu kolektīvu uzstāšanas bloku atklāja ansamblis “Praļeski” ar pazīstamu Raimonda Paula dziesmu «Nekur nav tik labi kā mājās» ar S.Volodjko tulkojumu baltkrievu valodā.

Pēc piedalīšanos svētku pasākumā, par godu Baltkrievijas atbrīvošanas no nacistu okupācijas  75.gadadienai, Daugavpils delegācija aizbrauca uz agropilsētiņu Svatošici. Vakarā lauku kultūras namā, pēc saspringtas darba dienas, sapulcējas visi iedzīvotāji, kuru priekšā uzstājās ansambli “Praļeski” un “Ļanok”. Skatītāji sirsnīgi pateicās māksliniekiem ar aplausiem par dziesmām un dejām, daudzi no kuriem rosināja viņus dejot un dziedāt. Daugavpilieši gāja no skatuves ar ziedu pušķiem un skatītāju skaļajiem aplausiem.

Festivāla otra diena sākas ar svētku gājienu, kurā delegācija no Daugavpils gāja ar Latvijas karogu. Svētku kolonna gāja uz pilsētas stadionu, kur notika galā koncerts “Skan dziesma virs Dņepra!” ar slavena Baltkrievijas Republikas Citoviča vārdā Nacionālā akadēmiskā tautas kora piedalīšanos. Šajā koncertā “Praļeski” izpildījumā skanēja baltkrievu tautas dziesma “Oj, hacela ž mjane macj”. Apbalvošanas pasākumā “Pasahi – na ljogkija šļahi” ansambļa “Praļeski” vadītājai Anastasijai Lukašonokai tika pasniegs diploms, maizes klaips, ka arī piemiņas suvenīrs – lelle Dubravuška.

Starp citu, šogad vienam no galvenajām festivāla zīmolam – lellei Dubravuškai, apritēja divdesmit gadi. Lelli no vietējiem meistariem pasniedza festivāla goda viesiem un tā aizceļoja pa visu pasauli. Tagad tāda skaistule ir arī Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā. Vēl foruma laikā notika konkurss – radošu kolektīvu labāka lelle. Meistare Nadežda Svirkoviča no Daugavpils prezentēja divas tamborētas lelles – Jāni un Līgu latviešu tautas tērpos. Žūrija atzinīgi novērtēja autordarba meistarību un oriģinalitāti, kas konkursā ieņēma 2.vietu, un lelles no Latvijas palika Dubrovno muzeja fondos.

BKC kolektīvu piedalīšanās starptautiskajā festivālā “Dņepras balsis Dubrovno” kļuva par atbildes vizīti, jo ansamblis “Kriņica” no Dubrovno bija VIII Starptautiskā tautas kultūras festivāla “Baltkrievu kirmaš Daugavpilī” dalībnieks.

 

Informācija sagatavota:

Žanna Romanovska

Baltkrievu kultūras centrs

Tuvākie notikumi

<<  Februāris 2020  >>
 Pi  Ot  Tr  Ce  Pi  Se  Sv 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Партнеры

kultura.daugavpils.lv

http://latvia.mfa.gov.by/ru/daugavpils/

uzdim.lv

http://www.kultura.by/page/respublikanski-tsentr-natsyyanalnykh-kultur

http://www.belorus.lv

 

http://braslav.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://miory.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://smorgon.gov.by/ru/social/culture

http://polotsk.vitebsk-region.gov.by/index.php/ru/

http://zelva.grodno-region.by/ru/social/culture

http://glubokoe.vitebsk-region.gov.by/ru/kult-glubokoe/

 


http://www.knab.gov.lv