2019.gada 31.augustā Jēkabpils baltkrievu biedrībā “Spatkane” notika tradicionāli Kartupeļu svētki. Kopš momenta, kad tika dibināti svētki, jau ceturto gadu tajos piedalās Daugavpils baltkrievu diasporas delegācija.

 Vasaras pēdējā dienā, saulainajā sestdienā, ansamblis “Kupaļinka” devās ceļojumā pie draugiem uz Jēkabpili. Pa ceļam apstājās Jersikā, paklanījās unikālajai Jersikas Kristus Apskaidrošanas baznīcai, kas ir pazīstama kā “dzelzs” baznīca. Tās otrs nosaukums – “ceļojošā”, jo bija izgatavota Odesā, pēc tam stāvēja Daugavpilī,  vietā, kur tagad atrodas Sv. Borisa un Gļeba katedrāle, vēlāk pārveda uz Jersiku.

Nākamo pieturvietu grupa veica Trepē, pie Jēkabpils, kur kalniņā pie Daugavpils-Rīga šosejas tika uzstādīts piemiņas akmens veltīts slavenajam zinātniekam, akadēmiķim, matemātiķim, ģeogrāfam, astronomam, Arktikas pētniekam Oto Šmitam. Viņš dzimis Baltkrievijā, bet vasarā ciemoja pie mātes, dzimušas Ērgle, vecākiem Latvijā.

Tālāk Daugavpils baltkrievi apmeklēja Krustpils pili, kas vairākus gadsimtus bija baronu Korfu dzimtas īpašums, un tika atjaunota pēc lielas restaurācijas. Tādā aizraujošā veidā arī tika līdz baltkrievu biedrībai “Spatkane”, kas jau ceturto reizi organizēja Kartupeļu svētkus (Svjata buļbi).

Goda viesi – Jēkabpils domes priekšsēdētājs Aivars Kraps, domes priekšsēdētāja vietniece Kristīne Ozola, Baltkrievijas Republikas vēstnieks Latvijas Republikā Vasilijs Markovičs, apsveica biedrību “Spatkane” ar svētkiem, kas no parasta pasākuma jau kļuva par Jēkabpils baltkrievu zīmolu festivālu.

 Baltkrievijas Republikas vēstnieks V.Markovičs pasniedza biedrības vadītājai Valentīnai Doraščenokai jubilejas medaļu “100 god diplamatičani službe Belarusi ” – par dauzu gadu darbu Baltkrievijas kultūras un valodas popularizēšanā Latvijā.

Kartupeļu svētku dalībnieki uzzināja daudz interesantu faktu par šī dārzeņa izplātīšanas vēsturi visā pasaulē, deklamēja dzejoļus, dziedāja tematiskas dziesmas. Ar baltkrievu tautas dziesmām un častuškām spilgti uzstājās Daugavpils Baltkrievu kultūras centra ansamblis “Kupaļinka”. Dzejnieks Staņislavs Volodjko nolasīja savus dzejoļus.

Svētku obligāts elements – ēdieni no kartupeļiem. Daugavpilieši uzcienāja draugus ar “kolduni” ar krējumu, bet konkursam tika izvirzīts “vectēva prieks”. Tas ir pīrādziņi no kartupeļu biezeņa no ansambļa kuratores Innas Vaļuško. Nosaukums ir izskaidrojams ar to, ka ēdiena pagatavošanas procesā obligāti piedalījās vīrietis, jo bija vajadzīgs spēks, lai sasmalcinātu vārītus kartupeļus, un ēstgriba – lai pēc tam apēstu šos parastus, sātīgus un ļoti garšīgus pīrādziņus. Ēdiens konkursā ieguva pirmo vietu. Pēc senās baltkrievu tradīcijas, viesim, kurš brauc mājās deva “ceļa kukuli”, dotajā gadījumā vēstnieks Vasilijs Markovičs pa ceļam uz Rīgu našķojās ar Daugavpils kartupeļu pīrādziņiem.   

Organizatori plāno nākamus piektos Kartupeļu svētkus Jēkabpilī organizēt jau pilsētas mēroga līmenī.

Informācija sagatavota:

Žanna Romanovska

Daugavpils Baltkrievu kultūras biedrība

Tuvākie notikumi

<<  Februāris 2020  >>
 Pi  Ot  Tr  Ce  Pi  Se  Sv 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Партнеры

kultura.daugavpils.lv

http://latvia.mfa.gov.by/ru/daugavpils/

uzdim.lv

http://www.kultura.by/page/respublikanski-tsentr-natsyyanalnykh-kultur

http://www.belorus.lv

 

http://braslav.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://miory.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://smorgon.gov.by/ru/social/culture

http://polotsk.vitebsk-region.gov.by/index.php/ru/

http://zelva.grodno-region.by/ru/social/culture

http://glubokoe.vitebsk-region.gov.by/ru/kult-glubokoe/

 


http://www.knab.gov.lv