2019.gada 25.aprīlī mākslas galerijā “Baltais zirgs” Daugavpils cietoksnī notika pazīstamās mākslinieces Veltas Loces gleznu personālizstādes atklāšana. Izstādē ir apskatāmi 86 darbi, eļļas tehnikas gleznas – lauku ainavas, klusā daba, ziedi, portreti.

Veltas Loces, kura ir dzimusi Daugavpilī, vārds labi pazīstams pilsētā un ārpus tās. Aktīva un enerģiska sieviete, pilna radošām idejām, ne tikai glezno, organizē labdarības pasākumus un meistarklases sociālās un kultūras iestādēs, bet arī dzied, interesējās ar austrumu dejām. Bet 2014. gadā, pēc sacerējumu konkursa par pilsētas labākajiem cilvēkiem, Veltai Locei tika piešķirts tituls “Daugavpils lepnums”; ir Latgales brīvo mākslinieku asociācijas biedre, Baltkrievu kultūras centra Mākslas studijas “Koloritnij mir” vadītāja.

V.Loce pirmo reizi rokās otu paņēma 2010.gadā. Bez mākslas izglītības, amatiergleznotājai līdz šim tapušas ap 200 gleznas, kuras vairākkārt ir bijušas apskatāmas Latvijā, Lietuvā, Lielbritānijā; personālizstādes vairākas reizes tika organizētas Baltkrievu namā. Starp citu, tieši šeit pirmo reizi amatiermākslinieces vārds tika atklāts plašai sabiedrībai, un no tiem laikiem, kā var teikt “sākās”: bezgalīgas izstādes, prezentācijas, braucieni, pasākumi. Māksliniece daudz glezno, un tēmas gleznām atrod visur, bet pirmkārt – savā iztēlē.

Līdz šim brīdim amatiermāksliniece, pēc viņas vārdiem, neorientējās tēlotājmākslas stilos un žanros, uzskatīja, ka viņas gleznām būtu jāpriecē skatītāji, jābūt saprotošām un jārada labo garastāvokli; galvenais, lai būtu harmonija: toņos un krāsās, dzīves skatā, pasaules uztverē un dzīves filozofijā.  

Izstādes atklāšana galerijā bija tik pozitīva un dzīvespriecīga, kā pati māksliniece. Pēc emocionālas Veltas ievadrunas, kura arī bija pasākuma vadītāja un pati sastādīja ļoti interesantu un aizraujošu pasākuma scenāriju, daudz siltu un aizkustinošu vārdu viņai veltīja Daugavpils cietokšņa komendants Jānis Ostrovskis, galerijas “Baltais zirgs” viesmīlīgā vadītāja Irēna Voitāne, Baltkrievu kultūras centra vadītāja Žanna Romanovska un BKC metodiķe Marija Pometjko, Latgales brīvo mākslinieku asociācijas vadītāja Marija Safronova u.c.

Pasākuma atklāšanas laikā ar neparastu teatralizēto programmu uzstājās grupa “NEOSFERA”, pavadot skatītājus brīnumainā krāsu pasaulē. Bet Baltkrievu kultūras centra vokālais ansamblis “Praļeski” iedvesmoja visus klātesošos ar jautro baltkrievu un latviešu dziesmu izpildījumu; dziedāja līdzi gan skatītāji, gan pati Velta.

Visas izstādē apskatāmas gleznas ir bez nosaukumiem, jo māksliniece ir pārliecināta, ka katrs skatītājs ieraudzīs viņas gleznās kaut ko savu, tieši to, ko gribēs ieraudzīt. Spilgtās krāsas, košas un atpazīstamās Latgales ainavas, gleznainā klusā daba veido skatītājiem svētku noskaņojumu, gaišas un siltas emocijas, filozofiskās domas par dzīvi.

Talantīgās mākslinieces Veltas Loces brīnišķīgā gleznu izstāde ir apskatāma mākslas galerijā “Baltais zirgs”, Daugavpils cietoksnī, līdz 2019.gada 15.maijam. Aicinām! 

Informācija sagatavota:

Baltkrievu kultūras centrs,

Kultūras metodiķe Marija Pometjko

T. 654 24695, 29811969, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.