2019.gada 9.aprīlī, tieši pirms Vispasaules aviācijas un kosmonautikas dienas, Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā (BKC) zinātniski pētnieciskās akcijas “Baltkrievu ģēniji” ietvaros, kura tiek veltīta iestādes 20.gadadienai, notika pasākums par tēmu slavenie Baltkrievijas kosmonauti.

“Cik bezgalīgs ir viņas, Zemes pievilkšanas spēks,

Tīrumu un skumju raķešu pievilkšanas spēks,

Visu ceļu, pa kuru mēs bērnībā gājām,

Un ceļu, pa kuram vēl nāksies iet…”

Ar šīs pazīstamās dziesmas vārdiem tika atklāts pasākums, veltīts vispievilcīgākajai, noslēpumainajai, aizraujošajai, romantiskajai zinātnes un zemes tehnoloģiju jomai – kosmonautikai. 

Baltkrievijas Republikas konsuls Nikolajs Romankevičs savā aizraujošajā un izzinošajā ievadrunā atzīmēja, ka Baltkrievija  pamatoti saņēma kosmosa lielvalsts statusu pēc sava pirmā satelīta palaišanas 2012.gada 22.jūlijā no Baikonuras kosmodroma; pēc šī notikuma tika pieņemta ANO Kosmisko pētījumu komitejā un Kosmosa un liela mēroga katastrofu Starptautiskajā Hartijā. Arī tagad minētas nozares attīstība nestāv uz vietas: ne tikai kosmonauti, bet arī zinātnieki, pētnieki sniedz milzīgu ieguldījumu tās izaugsmē. Tūkstoši izgudrojumu, kas tika izgudroti kosmonautikai, atrada “zemes dzīvi”: jauni materiāli, medicīnas aprīkojums, portatīvas ierīces, ugunsdrošs apģērbs un daudz kas cits.

 “Mēs visi kādreiz bijām bezcerīgi romantiķi, sapņojām aizlidot pie zvaigznēm, atklāt nezināmo un noslēpumaino… Bet tikai dažiem paveicās piepildīt savu sapni”, - tā savu stāstu par kosmonautikas varoņiem iesāka Marija Pometjko. Par viņas stāsta varoni kļuva slavenais kosmonauts Pjotors Klimuks – pirmais Baltkrievijas kosmonauts. Komponists Igors Lučenoks (ar A.Veļjugina vārdiem) veltīja viņam savu dziesmu “Bjarozka”, kuru aizkustinoši izpildīja BKC kora kapella “Spadčina”.

Interesanti un tēlaini stāsti par slaveniem baltkrievu kosmonautiem – Vladimiru Kovaļenoku un Oļegu Novicki no Teresas Pavlovas un Valerija Ambrosova nevienu neatstāja vienaldzīgu. Bet Inna Vaļuško dalījās ar savās bērnības atmiņām un domām par aktīvu kosmosa izpētes laiku, ka arī ar stāstu par pirmo sievieti-kosmonautu Valentīnu Tereškovu, kurai ir Baltkrievu saknes.

Šo tēmu turpināja Gaļina Sontocka, kura atzīmēja, ka Baltkrievijas kosmonautikai ir jau vairāku gadu desmitu vēsture. Savu stāstu, kas mijas ar dzejas rindām par kosmosu, viņa veltīja Baltkrievijas izcelsmes kosmonautiem – Antonam Škaplerovam un Oļegam Artemjevam (starp citu, ļoti interesants Ivana Ždanoviča materiāls par šiem brīnišķīgajiem kosmonautiem tika publicēts avīzes “Golas Radzimi” izdevumā Nr. 29-30, kura ir pieejama BKC bibliotēkā). Kā arī zinātniekiem, kuri piedzima Baltkrievijā un sniedza lielu ieguldījumu kosmonautikas attīstībā. Tie ir Valentīns Danilovičs, Semjons Kosber, Boriss Kit (starp citu, B.Kit pirmskara laikā strādāja Viļenskas Baltkrievu ģimnāzijā par direktoru un matemātikas pasniedzēju, kura līdz šim laikam darbojas un ir vienīgā vidējas izglītības iestāde ārpus Baltkrievijas Republikas). Tika atcerēti arī kosmonauti Boriss Belousovs un Aleksandrs Ščukins, kuriem dažādu iemeslu dēļ, tā arī nesanāca piepildīt sapni “pieskarties zvaigznēm”.

Latvijai arī ir sava kosmosa programma. 2015.gada 28.janvārī Valsts iestājās Eiropas Kosmosa aģentūrā. Latvijas vēsturē pirmais satelīts, Venta-1, nogādāts orbītā 2017.gada jūnijā (ar Indijas nesējraķeti). Mākslīgais pavadonis 24 stundās aplido apkārt Zemei 16 reizes. Bez tam, Latvija veica virkni nelielu raķešu palaišanu. 2017.gada septembrī Rīgā notika Eiropas Planetārās zinātnes kongress.

Pasākums bija ļoti izzinošs un aizraujošs: ar krāsainu prezentāciju un interesantiem slaidiem uz ekrāna, ar daudzām pirmizrādēm, sākot ar dziesmu “Bjarozka”. Stafeti turpināja ansambļa “Kupaļinka” duets: Vitālijs Mihailovskis un Andris Parneičs, kuri ģitāras pavadījumā izpildīja dažas “kosmiskas” dziesmas, kurām līdzi dziedāja visa zāle. Bet Baltkrievijas rakstnieku savienības biedrs Staņislavas Volodjko, speciāli šim pasākumam, sacerēja dzejoli “Baltkrievu kosmonautiem”, ko arī pats aizkustinoši nodeklamēja. Publika ļoti sirsnīgi un ar entuziasmu sagaidīja ikvienu priekšnesumu, bet pasākuma nobeigumā, kopā ar ansambli “Kupaļinka”, draudzīgi tika dziedāta visiem pazīstamā dziesma “Cerība”.

Piepildīt sapni un dzīvot ar cerību – tie ir galveni apgalvojumi, kurus skatītāji iegaumēja katrs sev pēc interesanta pasākuma par baltkrievu ģēnijiem-kosmonautiem!

Informācijas sagatavota:

Baltkrievu kultūras centrs,

Kultūras metodiķe Marija Pometjko,

T. 654 24695, 29811969, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.