Saskaņā ar UNESCO lēmumu, visā pasaulē 21.februārī tiek atzīmēta Starptautiskā dzimtās valodas diena. Datums tiek iekļauts kalendārā ar mērķi saglābāt valodas un kultūras daudzveidību, jo no sešiem tūkstošiem pasaules valodām, puse ir uz izzušanas robežas. Viena no tām ir arī baltkrievu valoda. Šajā dienā Rīgā un Daugavpilī tika rakstīts atklātais diktāts baltkrievu valodā.

2019.gada 21.februārī Jankas Kuplas vārdā nosauktā Rīgas Baltkrievu pamatskolā notika atklātais diktāts, kurā piedalījās skolēni, ka arī Ārkārtējais un pilnvarotais Baltkrievijas Republikas vēstnieks Latvijas Republikā Vasilijs Markovičs. Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām - videotiltam, diktātu rakstīja arī Daugavpilī. Baltkrievu kultūras centrā sapulcējās BKC darbinieki un kultūrizglītības biedrības “Uzdim” aktīvisti, kuriem baltkrievu valoda ir dzimtā.

Pedagoģe Svetlana Glavacka atklātajam diktātam izvēlējās fragmentu no baltkrievu rakstnieka Ivana Meleža romāna “Negaisa elpa”, kurā varonis Apejka ir pārdomās par vietēja ciema Kureni iedzīvotāju sarunām.

Dalībnieki ar aizrautību rakstīja diktātu. Kā atzīmēja Valentīna Aniķina, kura pēdējo reizi rakstīja diktātu 55 gadus atpakaļ, viņa ļoti pārdzīvoja par kļūdām. Vēl viena dalībniece, Diāna Germanoviča, pat atcerējās diktāta tēmu, kuru rakstīja 8.klasē, eksāmenu laikā, Baltkrievijā. Janīna Juzefoviča ar prieku iedziļinājās procesā, jo pēc izglītības viņa ir baltkrievu valodas un literatūras skolotāja, un daudzus gadus dzīvo citā valodas vidē. Savukārt, Marija Pometjko, Gaļina Sontocka, Tatjana Deņisova un Lilija Voronova  jutās pārliecinoši, viņas katru gadu maijā raksta diktātu, kad BKC organizē Baltkrievu kultūras dienas Daugavpilī.

“Šoreiz diktātu rakstīja 9 cilvēki. Viņi saglabāja mātes un Dzimtenes valodu, zina to un pēc iespējas vairāk cenšas runāt baltkrievu valodā. Diktātu rakstīja ar satraukumu, prieku un vienotību. Mums nezūd cerība, ka Daugavpilī, kur dzīvo vairāki tūkstoši baltkrievu diasporas, diktāta dalībnieku skaits ar katru gadu tikai pieaugs, un kādreiz mēs tiksim arī līdz baltkrievu skolas atjaunošanai”,tā uzskata BKC vadītāja un baltkrievu kultūrizglītības biedrības “Uzdim” vadītāja Žanna Romanovska.

Informācijas sagatavota:

Baltkrievu kultūras centrs

Baltkrievu kultūras centrs

nopirks koka pūra lādi

t.+371 20374840, cbk@inbox.lv

sunduk

Tuvākie notikumi

<<  Augusts 2019  >>
 Pi  Ot  Tr  Ce  Pi  Se  Sv 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Партнеры

kultura.daugavpils.lv

http://latvia.mfa.gov.by/ru/daugavpils/

uzdim.lv

http://www.kultura.by/page/respublikanski-tsentr-natsyyanalnykh-kultur

http://www.belorus.lv

 

http://braslav.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://miory.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://smorgon.gov.by/ru/social/culture

http://polotsk.vitebsk-region.gov.by/index.php/ru/

http://zelva.grodno-region.by/ru/social/culture

http://glubokoe.vitebsk-region.gov.by/ru/kult-glubokoe/

 


http://www.knab.gov.lv