2019.gada 6.februārī Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā vēsturiskā ekskursa veidā notika pasākums “BSPR – 100 gadi”, kas tika organizēts sadarbībā ar Baltkrievijas Republikas Ģenerālkonsulātu Daugavpilī un Baltkrievu kultūrizglītības biedrību “Uzdim”.

 

“No senčiem man saglabājās gadsimtu mantojums” – ar šādiem vārdiem sākas Baltkrievijas tautas dzejnieka Jankas Kupalas pazīstamais dzejolis “Spadčina” (mantojums), kuru viņš sacerēja pēc dažu gadu literāra klusuma, vēsturiskā pagrieziena gadā, kad tika dibināta jaunā Baltkrievija. Par Baltkrievijas Sociālistiskās Padomju Republikas proklamēšanu J.Kupala uzzināja Smolenskā, par ko dzejniekam personīgi pastāstīja pirmais valdības priekšsēdētājs Dmitrijs Žilunovičs. Padomju Baltkrievijā J.Kupala dienēja apgaismības komisariātā.

Autora ar roku rakstītasi teksts “Spadčina” uz, no laika nodzeltējušas lapas, tagad ir apskatāms Jankas Kupalas mājā-muzejā Minskā, kur tika atklāta izstāde “Jaunā Baltkrievija” – pirmais projekts, veltīts Baltkrievu Sociālistiskās Padomju Republikas (BSPR) proklamēšanas simtgadei. Vēl viens interesants tūristu projekts startēja D.Žilunoviča mazajā dzimtenē, Kopilē, ar nosaukumu “Teritoriju zīmols”. Starp citu, gan J.Kupala, gan D.Žilunovičs (dzejas pseidonīms Tiška Gartnijs) draudzējās ar dzejnieku un politiķi Raini. Tas bija pirmo laiks.

Daudzus gadus vēlāk komponists Igors Lučenoks “Spadčinai” sacerēja mūziku un šī dziesma kļuva par vienu no slavenā ansambļa “Pesņari” vizītkarti Vladimira Muļjavina izpildījumā. Viņi visi ir dzimuši BSPR, kļuva par leģendām, Baltkrievu kultūras kulta sastāvdaļu. Literārā izstāde “Baltkrievija: ceļš pie neatkarības” stāsta par Baltkrievijas valsts simboliem, ekonomiku, izglītību, kultūru, dabu. Par Baltkrievijas nacionālā valstiskuma vēsturi – no BTR līdz BSPR varēja uzzināt no informatīvā stenda, kur tika izvietota informācija no Baltkrievijas Republikas Zinātņu akadēmijas. Par šo tēmu savā ziņojumā arī stāstīja Baltkrievijas Republikas Ģenerālkonsulāta Daugavpilī konsuls Nikolajs Romankevičs.

Skatītāji uzzināja daudz interesantu faktu par Baltkrievijas Republiku. Sirsnīgi aplaudēja baltkrievu dziesmām ansambļu “Praļeski”, “Kupaļinka”, “Spadčina” un svētdienu skolas “Vjasjolka” audzēkņu izpildījumā. Savas zināšanas praksē viņi varēs izmantot, piedaloties konkursos. Ir atklāts bērnu zīmējumu konkurss “Mana Baltkrievija” un erudītu konkurss “Vai tu zini Baltkrievijas vēsturi?”. Uzvarētājus gaida balvas, kuras tiks pasniegtas Baltkrievijas Republikas Neatkarības dienai veltītajā zīmējumu izstādes atklāšanā. Ar konkursu nolikumiem var iepazīties mājas lapās: www.bkc.daugavpils.lv un www.uzdim.lv.  

Informāciju sagatavoja:

Žanna Romanovska

Baltkrievu kultūras centrs

nopirks koka pūra lādi

t.+371 20374840, cbk@inbox.lv

sunduk

Tuvākie notikumi

<<  Augusts 2019  >>
 Pi  Ot  Tr  Ce  Pi  Se  Sv 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Партнеры

kultura.daugavpils.lv

http://latvia.mfa.gov.by/ru/daugavpils/

uzdim.lv

http://www.kultura.by/page/respublikanski-tsentr-natsyyanalnykh-kultur

http://www.belorus.lv

 

http://braslav.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://miory.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://smorgon.gov.by/ru/social/culture

http://polotsk.vitebsk-region.gov.by/index.php/ru/

http://zelva.grodno-region.by/ru/social/culture

http://glubokoe.vitebsk-region.gov.by/ru/kult-glubokoe/

 


http://www.knab.gov.lv