2019.gada 18.janvārī Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā (BKC) startēja jauna zinātniski pētnieciskā  akcija “Baltkrievu ģēniji”, veltīta centra 20 gadu jubilejai. Gada laikā skatītāji atklās sev pazīstamo baltkrievu rakstnieku un dzejnieku, sportistu un kosmonautu, politiķu un zinātnieku, mākslinieku un muzikantu vārdus. Jaunais projekts startēja ar apgaismības tēmu.

BKC vadītāja Žanna Romanovska pastāstīja, ka projekta “Baltkrievu ģēniji” ietvaros tiks atcerēti to personu vārdi, par kuriem pamatoti lepojas Baltkrievija: no seniem laikiem līdz mūsu laikabiedriem, kā arī tiks runāts par Baltkrievijas-Latvijas saikni.

Baltkrievijas Republikas Ģenerālkonsulāta Daugavpilī konsuls Nikolajs Romankevičs savā uzrunā atzīmēja akcijas “Baltkrievu ģēniji” nozīmīgumu Baltkrievu kultūras centra 20 gadu jubilejas kontekstā.

Skatītāji piedalījās Baltkrievijas vēstures literārajā ekskursā, apskatot teatralizētās izrādes par apgaismotājiem, Jefrosiniju Polocku un Francisku Skorinu, tamatierteātra studijas “Pauļinka” izpildījumā; noklausījās arī šodien aktuālas Nikolaja Gusovska poēmas “Dziesma par sumbru” fragmentu, aizkustinošās dziesmas ansambļu “Kupaļinka” un “Praļeski” izpildījumā.

Pasākuma centrālais notikums bija pazīstamās grāmatas “Terra Mariana” (Marijas Zeme) prezentācija. Unikālais albums tika iespiests Rīgā, vienā eksemplārā, un 1888.gadā baltieši to uzdāvināja Romas Pāvestam Ļjvam XIII, par godu viņa uzturēšanās pāvesta tronī jubilejai.

Albuma „Terra Marianna”  iespiešanas iniciatīva pieder māksliniecei un filantropam Marijai Pšezdeckai no Tizengauzenu dzimtas, kura piedzima Postavā, Baltkrievijā. Viņa pasūtīja materiālus teksta autoram un māksliniekiem, apmaksāja viņu darbu un dārgās grāmatas iespiešanu, bet tas ir pilnkrāsu albums ar 70 lapām, ādas vākos ar zelta un sudraba inkrustācijām. Tā veidojās unikālais bibliogrāfiskais eksemplārs un vērtīgais vēsturiskais avots par katolicisma izplātīšanos Latvijā un Igaunijā, senais nosaukums Livonijā, kuru kādreiz sauca par Marijas zemi. Starp citu, tajos laikos šajā reģionā aktīvi tika izmantota senā baltkrievu valoda. Cilvēki dzīvoja vienotā kultūras telpā.

Grāmata “Terra Marianna” glabājas Vatikāna, Apustuliskajā bibliotēkā. Pateicoties starptautiskajam projektam, kurā tika iesaistīts Daugavpils Universitātes asociētais profesors, vēstures doktors Henrihs Soms, tika izdota unikālas vēstures grāmatas faksimilu izdevumu tirāža. Grāmatas prezentācija notika arī Baltkrievijas Nacionālajā bibliotēkā.

Par to visu profesors Soms pastāstīja skatītājiem pasākuma laikā, Baltkrievu kultūras centrā. Klātesošajiem bija iespēja pārlūkot un palasīt vienu no “Terra Marianna” 10 kopijām, kura glabājas Daugavpils Universitātē.

Informācija sagatavota:

Baltkrievu kultūras centrs

Tuvākie notikumi

<<  Jūnijs 2020  >>
 Pi  Ot  Tr  Ce  Pi  Se  Sv 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Партнеры

kultura.daugavpils.lv

http://latvia.mfa.gov.by/ru/daugavpils/

uzdim.lv

http://www.kultura.by/page/respublikanski-tsentr-natsyyanalnykh-kultur

http://www.belorus.lv

 

http://braslav.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://miory.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://smorgon.gov.by/ru/social/culture

http://polotsk.vitebsk-region.gov.by/index.php/ru/

http://zelva.grodno-region.by/ru/social/culture

http://glubokoe.vitebsk-region.gov.by/ru/kult-glubokoe/

 


http://www.knab.gov.lv