2018.gada 12.decembrī Daugavpils baltkrievu kultūras centrā (BKC) literārajā vakarā notika pasākums, veltīts Baltkrievijas nopelniem bagātās kultūras darbinieces, pazīstamās baltkrievu aktrises, literatūras speciālistes, pedagoģes - Paulīnas Mjadzjolkas (1893-1974) 125.gadadienai. Viņas vārds ir saistīts ar baltkrievu apgaismību Latvijā starpkaru periodā.

 

Zināmo, vēsturiski nozīmīgo personību apaļais datums – vēl viens iemesls dziļāk izpētīt viņu nopelnus vēsturē, atcerēties tos ar labu vārdu. Šoreiz BKC literārajā vakarā tika spriests par Paulīnas Mjadzjolkas “skatuves un ārpus skatuves” lomām. Paulīna (pseidonīms Pauļinka) ir dzimusi 1883.gadā, lielā zemnieku ģimenē, ciematā Budslav, Minskas apgabalā, Mjadeļskas rajonā. No bērnības izrādīja lielu interesi par jaunām zināšanām: mācījās Glubokoje pilsētas (Vitebskas apgabals) baznīcas draudzes solā, Rīgā mācījās vakara kursos pieaugušajiem, Viļņā (kur arī iepazinās ar dzejnieku Janku Kupalu) sieviešu privātģimnāzijā, Pēterburgā – Augstākajos komerckursos.

P.Mjadzjolka ieņēma aktīvu pilsonisko pozīciju, piedalījās dažādos sociālajos pulciņos, strādāja par baltkrievu skolu inspektoru, vadīja baltkrievu sieviešu skolu Minskā, Baltkrievu jauniešu kopienu un dramatisko pulciņu Grodno, izdeva aģitācijas literatūru, publicēja dzejoļus.

Latvijas baltkrieviem viņa ir interesanta ar to, ka 1922.gadā pārcēlās uz dzīvi Daugavpilī, kur pasniedza Baltkrievu valsts ģimnāzijā. 1924.gada maijā Paulīna Mjadzjolka tika arestēta par “baltkrievu procesu” un 1925.gadā tika attaisnota ar tiesas spriedumu.

Liela interese viņas personībai ir arī saistīta ar to, ka P.Mjadzjolka bija baltkrievu literatūras klasiķa Jankas Kupalas mūza, un viņai tika veltīta luga “Pauļinka”. Viņa pirmā arī lieliski atveidoja Pauļinkas lomu pirmizrādē Pēterburgā, 1913.gadā. Savā memuāru grāmatā “Dzīves ceļos” Paulīna atceras ne tikai draudzību ar J.Kupalu, bet arī iepazīšanos ar daudziem Baltkrievijas literatūras speciālistiem un politiķiem; apraksta savu sarežģīto dzīves ceļu. P.Mjadzjolka tika apbedīta dzimtajā ciematā, skaistās Pauļinkas talanta cienītāji bieži dodas uz viņas atdusas vietu, kur gulda savus ziedu pušķus.

Par to visu ļoti interesantā un aizraujošā veidā tika apspriests literārajā vakarā. Dzejoļi, dziesmas, fragmenti no darbiem, atmiņas – tas viss savijās organiskajā kamolā, sagādāja vakara dalībniekiem īsto prieku un bagātināja ikvienu ar jaunām zināšanām.

Informācija sagatavota:

Baltkrievu kultūras centrs,

Kultūras metodiķe, Marija Pometjko

T 654 24695, 29811969, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Tuvākie notikumi

<<  Jūnijs 2020  >>
 Pi  Ot  Tr  Ce  Pi  Se  Sv 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Партнеры

kultura.daugavpils.lv

http://latvia.mfa.gov.by/ru/daugavpils/

uzdim.lv

http://www.kultura.by/page/respublikanski-tsentr-natsyyanalnykh-kultur

http://www.belorus.lv

 

http://braslav.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://miory.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://smorgon.gov.by/ru/social/culture

http://polotsk.vitebsk-region.gov.by/index.php/ru/

http://zelva.grodno-region.by/ru/social/culture

http://glubokoe.vitebsk-region.gov.by/ru/kult-glubokoe/

 


http://www.knab.gov.lv