2018.gada 19.oktobrī Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā (BKC) mākslinieciskā projekta “Baltkrievu dārgumu lāde” ietvaros, kas tiek veltīts Latvijas Republikas simtgadei, notika pasākums, kura tēma bija lini un lina audumi. Šajā pasākumā baltkrievi aizvēra savu dārgumu lādi, kura visu gadu tika papildināta ar dažādiem tautas priekšmetiem, lai vēlāk demonstrētu tās saturu festivālā “Baltkrievu gadatirgus Daugavpilī”.

Katrs projekta pasākums tika veltīts vienam priekšmetam no vecmāmiņas dārguma lādes. Katru mēnesi savā “Baltkrievu dārgumu lādē” mēs ielikām tādus sakrālus un autentiskus priekšmetus, kā:  austi un izšūti roku dvieļi (rušniki), pītas jostas, tautas tērpi, galdauti un pārklāji, paklāji; tas viss ir baltkrievu kultūras materiālais mantojums. Šoreiz pienākusi kārta baltkrievu sadzīves kultūras pamatam – liniem un lina audumiem.

Daudzi baltkrievu dzejnieki savos darbos slavēja linus, kuri tika uzskatīti par nācijas  simbolu un valsts zīmolu. Lina audums ļoti cieši ir saistīts ar baltkrievu kultūru. Tradicionāli no lina auduma tika darināti nacionālie baltkrievu tērpi. Tikai no liniem izgatavoja visiem zināmos “baltkrievu rušnikus” (roku dvieļus), uz kuriem tika izšūts ornaments. Šodien no liniem tiek izgatavoti ne tikai tautas tērpi, bet arī  moderns apģērbs un aksesuāri, lelles, dvieļi, tērpi, gultas veļa, kā arī paklāji.

Projekta noslēguma pasākums tika aizvadīts “vjačorka” (kopīgas pasēdēšanas) formātā, kuru pamatā veidoja teatralizēta izrāde. Tas ir tradicionālais sezonālais brīvā laika pavadīšanas veids, kas ļoti raksturīgs baltkrieviem. Kopīga pasēdēšana sākās pēc vasaras-rudens lauku darbu pabeigšanas un tās kulminācija tiek paredzēta svētku periodā – Ziemassvētkos. Meitenes šuva, vērpa, adīja, klusi sarunājās, dziedāja klusas dziesmas, bet vēlāk tika sagaidīts rotaļu un riņķa deju laiks. Tā arī uz mūsu “vjačorku” lauku mājā sapulcējās sievietes (tautas dziesmu ansamblis “Kupaļinka”), kuras sēdēja uz soliņiem un neformālā gaisotnē sarunājās, adīja, vērpa un tajā pašā laikā dziedāja skaistas baltkrievu dziesmas. “Saimniece” un “Saimnieks” (Gaļina Sontocka un Vitālijs Mihailovskis) izspēlēja humoristisku priekšnesumu kopā ar visiem - veco jocīgo spēli “Kanapeļki”.

Vakara gaitā viss tika veltīts viņas majestātei - Liniem. Vakara vadītāja, BKC vadītāja Žanna Romanovska, no pūra lādes izņēma lina auduma rulli un sīki stāstīja par visiem daudzajiem un darbietilpīgajiem etapiem, kurus nepieciešams secīgi veikt, lai no sīkiem lina graudiņiem tiktu veidots tik bagātīgs un skaits audums. No lina auduma baltkrievi šuva dažādus priekšmetus, bez kuriem nevarēja tikt galā sadzīvē. Vakara gaitā tika demonstrēti darba rīki, kurus izmantoja mūsu senči, lai apstrādātu linus: ternicu, grebeņ (ķemmīte), sukas, vereteno, treplo, kā arī tika stāstītas daudzas interesantas lietas par lina auduma ražošanu kopš seniem laikiem. No lādes arī tika izņemti slepeni un vērtīgi dārgumi: rotas un mazs mezglā sasiets lakatiņš ar veco naudu.

“Saimnieces” (Gaļinas Sontockas) pasaka par liniem, kas tika dzirdēta no vecmāmiņas, joku tautas dziesmas un teicieni; Baltkrievijas Rakstnieku savienības locekļa Stanislava Volodjko mīklas un dzejoļi; deju ansambļa “Ļanok” jautrā polka “Motlet”; teatralizēti demonstrētā dziesma “Meitenes iesēja linus” vokāli instrumentālā ansambļa “Praļeski” izpildījumā; pazīstamā dziesma “Zilie lini”, kuru izpildīja kora kapella  “Spadčina” baltkrievu, krievu un latviešu valodās; Baltkrievu kultūrizglītības biedrības “Uzdim” locekļu Jevģenijas Guļajevas un Zinaīdas Siliņas ļoti aizraujošais stāsts un dzejoļi, kā arī akapella dziesma; dzejoļi par liniem, kurus sirsnīgi deklamēja Teresa Pavlova, Lilija Voronova, Marija Pometjko, Inna Vaļuško, Inessa Kozlovska – visu šo kaleidoskopu no spilgtiem un interesantiem priekšnesumiem skatītāji uztvēra ar patiesu interesi.

Projekta “Baltkrievu dārgumu lāde” galvenais noslēgums notiks VIII Starptautiskajā tautas kultūras festivalā “Baltkrievu gadatirgus Daugavpilī”, 2018.gada 23. un 24.novembrī. Nobeiguma koncertā, kā pamats, tiks iekļautas mazas daļiņas no katra aizvadītā projekta pasakuma, kā arī no mūsu draugu dāvinātajiem eksponātiem tiks atvērta muzeja ekspozīcija “Baltkrievu māja”.

Aicinām visus, kurus interesē bagātā baltkrievu vēsture un kultūra, tās materiālais un nemateriālais mantojums, apmeklēt Baltkrievu nama pasākumus!    

Informāciju sagatavoja:

Baltkrievu kultūras centrs,

metodiste Marija Pometjko

Tuvākie notikumi

<<  Maijs 2019  >>
 Pi  Ot  Tr  Ce  Pi  Se  Sv 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Партнеры

kultura.daugavpils.lv

http://latvia.mfa.gov.by/ru/daugavpils/

uzdim.lv

http://www.kultura.by/page/respublikanski-tsentr-natsyyanalnykh-kultur

http://www.belorus.lv

 

http://braslav.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://miory.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://smorgon.gov.by/ru/social/culture

http://polotsk.vitebsk-region.gov.by/index.php/ru/

http://zelva.grodno-region.by/ru/social/culture

http://glubokoe.vitebsk-region.gov.by/ru/kult-glubokoe/

 


http://www.knab.gov.lv