2017.gada 22.februārī Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā (BKC) tika atklāta izstāde, veltīta Baltkrievu literatūras klasiķim Maksimam Bogdanovičam. Ekspozīcija tika veidota no Baltkrievu literatūras Valsts vēstures muzeja materiālu fondiem (Minska, Baltkrievija), kurš vieno 9 profila filiāles.  Par divu iestāžu kooperācijas noslēgumu kļuva sadarbības līguma parakstīšana.

Atklājot literāro vakaru, BKC vadītāja Žanna Romanovska sveica viesus un visus klātesošus Starptautiskajā dzimtās valodas dienā. Tieši šo svētku ietvaros Latvijā tika atklātas trīs ceļojošās izstādes par baltkrievu dzejniekiem: Rīgā – par Rigoru Boroduļinu, Jēkabpilī – par Petrusju Brovku, bet Daugavpilī – par Maksimu Bogdanoviču. Latvijas iedzīvotāji varēs iepazīties ar baltkrievu dzejniekiem un Baltkrievijas literāro mantojumu.

Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja 1.vietnieks Jānis Dukšinskis savā priekšnesumā uzsvēra, ka Daugavpils nacionālkultūras centri pakāpeniski kļūst par informācijas centriem, kuri palīdz veidot starptautiskos sakarus.

Par ciešām Daugavpils baltkrievu diasporas saiknēm ar etnisko dzimteni savā runā teica Baltkrievijas Republikas ģenerālkonsuls Vladimirs Kļimovs.

Daugavpils Baltkrievu kultūras centram ir noslēgti sadarbības līgumi ar baltkrievu Minskas, Braslavas, Mijoru, Polockas, Glubokoje, Smorgoņas,Zelvas un Vitebskas rajona kultūras iestādēm, kā arī ar baltkrievu kultūras centru “Krok” (Visagina, Lietuva) un baltkrievu organizāciju apvienību “Radzima” (Tallina, Igaunija). Tagad BKC partneru saraksts paplašinājās ar BR muzeju zinātnisko iestādi. Vakarā bija parakstīts sadarbības līgums starp Daugavpils Baltkrievu kultūras centru un  Baltkrievu literatūras Valsts vēstures muzeju.

“Mūsu muzeja fondos atrodas vairāk nekā 100 tūkst. eksponātu: manuskripti, fotogrāfijas, dokumenti un priekšmeti. Mēs bieži rīkojam izstādes dažādās Baltkrievijas pilsētās un ārpus tās”- atzīmēja Baltkrievu literatūras Valsts vēstures muzeja direktors Dmitrijs Jackevičs. Viņš piedāvāja apskatei prezentāciju par muzeja un 9 filiāļu darbību, kuri pēta un saglabā dzejnieku un rakstnieku literāro mantojumu: F.Boguševičs, P.Brovka, V.Bikovs, A.Mickevičs, K.Čornijs u.c.

Literāri muzikālajā vakarā Maksima Bogdanoviča literārā muzeja kultūrizglītības sektora vadītāja Jūlija Macuka pastāstīja par paša jaunākā baltkrievu literatūras klasiķa dzīvi un biogrāfiju. Šodien viņa dzeju zina ne tikai dzejas cienītāji, bet ļoti plaša publika, jo dzeja kļuva par pazīstamā baltkrievu ansambļa “Pesņari” dziesmu vārdiem: “Zorka Venera” (“Spožā zvaigzne Venēra”), “Veronika”, “Vainags” u.c. Tikšanā skanēja M.Bogdanoviča dzeja baltkrievu, latviešu un krievu valodā, Daugavpils iedzīvotāju, kuri ciena un mīl baltkrievu kultūru, izpildījumā.

Vokāli instrumentālā ansambļa “Praļeski” soliste Jūlija Hmeļņicka izpildīja dziesmu-veltījumu “Суніцы для Багдановіча” ar Staņislava Volodjko vārdiem (mūzika Nikolajs Jackovs).

Minskas viesiem kļuva par  pārsteigumu, ka Daugavpilī katrs desmitais iedzīvotājs ir baltkrievs, un kā baltkrievu diasporai ir bagāta vēsture, kura saglabā savas kultūras tradīcijas. Unikālus M.Bogdanoviča dzejas eksemplārus, kuri tika izdoti Latvijas teritorijā, ziedoja Baltkrievu literatūras Valsts vēstures muzejam baltkrievu literatūras vēsturnieks, novadpētnieks, biedrības “Uzdim” loceklis Nikolajs Pavlovičs.

Literārais vakars noslēdzās ar dziesmu par dzimto valodu, ansambļa “Kupaļinka” izpildījumā.

Minskas muzeja darbinieku delegācija apmeklēja M.Rotko mākslas centru, Daugavpils novadpētniecības un mākslas muzeju, sinagogu un muzeju “Ebreji Daugavpilī un Latgalē”, notika pārrunas ar muzeju vadītājiem.

2017.gads Baltkrievijā ir Zinātnes gads. Tiek plānots, ka gada laikā Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā, sadarbības līguma ietvaros tiks piedāvātas izstādes no Baltkrievijas, pilsētas iedzīvotājiem par baltkrievu literātiem, kas ir izstrādātas uz zinātnisko avotu bāzes. Pēc Daugavpils M.Bogdanoviča izstāde dosies uz Dagdu, R.Boroduļina- uz Jēkabpili, bet P.Brovkas izstāde uz Daugavpili.

Izstāde par M.Bogdanoviča daiļradi strādās BKC līdz 2017.gada 22.martam.

Informāciju sagatavoja:

Baltkrievu kultūras centrs,

t. 654 24695, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.,www.bkc.daugavpils.lv

Daugavpils, Smilšu iela 92,

Kultūras pils, BKC, 305.-306.kab.

Tuvākie notikumi

<<  Oktobris 2020  >>
 Pi  Ot  Tr  Ce  Pi  Se  Sv 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Партнеры

kultura.daugavpils.lv

http://latvia.mfa.gov.by/ru/daugavpils/

uzdim.lv

http://www.kultura.by/page/respublikanski-tsentr-natsyyanalnykh-kultur

http://www.belorus.lv

 

http://braslav.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://miory.vitebsk-region.gov.by/ru/culture/

http://smorgon.gov.by/ru/social/culture

http://polotsk.vitebsk-region.gov.by/index.php/ru/

http://zelva.grodno-region.by/ru/social/culture

http://glubokoe.vitebsk-region.gov.by/ru/kult-glubokoe/

 


http://www.knab.gov.lv